TFF'den son yapılan açıklamaya göre yabancı sınırının kaldırıldığı açıklandı.

Alınan karara göre takımlar kadrolarında 14 yerli 14 yabancı oyuncu bulundurabilecek. İstedikleri taktirde sahaya 11 yabancı ile çıkabilecekler. 18 kişilik maç kadrosunda 11 yabancı 7 yerli oyuncu olabilecek. 7 yerli oyuncu içinden 1 tanesi de altyapıdan yetişmiş olacak.

DEMİRÖREN'DEN AÇIKLAMA

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, düzenlenen basın toplantısında kural değişikliğini şu sözlerle açıkladı:

"Futboldaki yabancı sınırında değişikliğe gitme kararı aldık. Bu dönemde yeni kurala yabancı kuralı değil yerli kuralı diyoruz. Değerli hocamız Fatih Terim'le uzun değerlendirmeler yaptık. Kulüplerimizin mali durumlarını inceledik. Takımların kadrosunda 28 lisanslı oyuncu olarak istiyoruz. Bunların 14'ü yerli, 14'ü yabancı olacak. Bunlardan ikisine altyapı zorunluluğu koyuyoruz. 11 yabancı kadroda olabilecek. Kulübede 18 oyuncunun 7'si yerli, 11'i yabancı olacak. Yedekte 1 yerli kaleci olma zorunluluğu olacak. Bunu kulüplere teşvik olarak koyduk. Tüm bu kurallara uyan kulüplere sezon sonunda 10 milyona varan ödüller vereceğiz."

ÖNDER ÖZEN PATLADI!

Beşiktaş eski Sportif Direktörü ve futbol yorumcusu Önder Özen, TFF'nin yeni yabancı kuralının ardından Ntvspor'da zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

Özen, Beşiktaş'taki görevi sırasında bu sezon geçerli olan yabancı kuralarına göre transfer yaptıklarını ve Türk futbolculara yüksek paralar ödediklerini ifade ederek, "Tüm Beşiktaşlılardan özür diliyorum" dedi.

İşte Özen'in sert sözleri:

"Bugün 1 Nisan değilse bu karar seneye uygulanacak şeklinde anlıyorum. Eğer Beşiktaş'taki görevime devam etseydim TFF'ye dava açardım. UEFA Kurulları'na kadar götürürdüm. Bilic'ten özür diliyorum. Türkiye bir hukuk ülkesidir deyip onları inandırdığım için özür dilerim. Beşiktaşlılardan özür diliyorum. Gökhan Töre, Kerim Frei için ödediğimiz parayı ömür boyu çalışsam ödeyemem. Farkında olmadan, kurallara uyarak Beşiktaş'ı zarara uğratmış oldum. Bu şekilde de tarihe geçtim herhalde."