Merhaba arkadaşlar bu konuda size proxy serverlar nasıl çalışır ondan bahsedeceğim;

1- Sistem yetkilileri, proxy serverları çok çeşitli servisler için kullanabilirler: FTP, web, ve Telnet gibi. Hangi Internet servislerinin proxy serverdan geçeceğine sistem yetkilileri karar verir. Her değişik Internet servisi için özel bir proxy server yazılımı gerekir.


2- Anonim networkten bir bilgisayar Internete bir istekte bulunduğunda-bir web serverdan web page almak gibi- o bilgisayara Internetteki web servera direkt olarak bağlanmış gibi bakar. Ama aslında, internal bilgisayar bu istekle proxy servera bağlanır, o da Internet servera. Internet server sayfayı, daha sonraki anonim bilgisayara yollayacak olan proxy servera yollar.


3- Proxy serverlar, internal anonim network ve internet arasındaki trafiği izlemek ve kaydetmek için de kullanılırlar. Örneğin, bir Telnet proxy server, her Telnet seansında vurulmuş herbir tuşu takip eder-ayrıca Internetteki external serverın bu tuş basışlarına nasıl tepki verdiğine de bakar. Proxy serverlar her IP adresi, giriş gününü ve saatini, URL, yüklenen byte sayısını ve benzerlerini kayıt edebilir. Bu bilgiler, networke karşı yapılabilecek saldırıları analiz etmek için kullanılır.


4- Proxy serverlar networkteki bir bilgisayar ve Internetteki bir server arasındaki istekleri yollayıp geri almaktan fazlasını yapabilir. Güvenlik tasarıları yürütebilirler, örneğin bir FTP proxy server, Internetten, anonim networkteki bir bilgisayara dosya yollama izni vermek ama anonim networkten Internete dosya yollamamak-yada tam tersi- için kurulmuş olabilir.


5- Proxy serverlar, caching data-istenen datanın kopyalarını tutma-gibi bazı Internet servislerinin performanslarını hızlandırmak için de kullanılırlar. Örneğin, bir web proxy server birçok web sayfasını cache edebilir. Sonra, ne zaman anonim networkten birisi bu web sayfalarından birini istese, bu kişi onları direkt olarak serverdan oldukça yüksek bir hızda edinebilir, böylece ağır bir şekilde onları Internetten almaktan kurtulmuş olur.