Koreli bir araştırma ekibi yeni nesil görüntüleme teknolojisi Quantum Dot (Işık yayan) cihazların verimliliğindeki çekirdek nedeni buldu. Araştırma bulgularının yeni nesil yüksek renk saflığı ve yüksek parlaklık için kullanılması bekleniyor.

Dr. Bae Wan-ki, Profesör Lee Do-chang ve Lee Chang-hee'nin açıklamalarına göre noktalar arasındaki enerji veren fenomen keşfedildi. Enerji dağılımı ışık yayan cihazların ışık yayılması sonucunda meydana geliyor. Bu durum aslında cihazların verimliliğini düşürüyor.

Buna ek olarak araştırma ekibi bu olayın ortaya çıkmasını en aza indiren Quantum Dot ışık yayan malzeme geliştirdi. Ekip ayrıca bu malzemeyi kullanarak yüksek parlaklık, yüksek performans ve yüksek renk saflığı elde etmeyi başardı.

Görüntüler ya da aydınlatma için kuantum noktalar bir filmle kaplanır. Noktalarda 1 ile 20 nm büyüklüğünde yuvarlak yarı iletken parçacıklar vardır. Işık dalga boyları kolayca boyut ve şekle uygun olarak kontrol edilebildiği için Quantum Dot için yüksek beklentiler var. Ayrıca yüksek optik verimlilik ve mükemmel renk saflığına sahip. Araştırma sonuçları haftalık yayınlanan bilimsel bir dergi tarafından geçtiğimiz günlerde paylaşılmıştı.