Windows firmasının kullanıcılarına sunduğu bilgisayardaki kullanılmayan dosyaları silmeye yarayan temizleme aracı CCleaner'ın, son sürümüyle birlikte "disk analizi" işlevi de sunulmaya başlandı. Ücretsiz araç bu sayede sabit diskinizde tam olarak nelerin yer kapladığını bulmanızı sağlıyor.
Windows her ne kadar zararlıların hedefinde olsa da, müthiş bir işletim sistemi. Ancak Microsoft, bize hala kendi kendini temizleyen (veya gereksiz dosyaların birikmesine izin vermeyen) bir işletim sistemi sunmuyor. Bu durumda CCleaner gibi işini neredeyse kusursuz yapan temizlik araçları devreye giriyor.


CCleaner 5'teki "Disk Analyzer" aracı, piyasada bulabileceğiniz disk analizi araçlarının işlevlerini sunuyor. En iyi disk analizi aracı olduğunu söylemeyeceğiz, ancak sunulan işlevler çoğu kullanıcı için yeterli. Tools bölümünde bulunan Disk Analyzer, fotoğraflar, müzik, belgeler, videolar, sıkıştırılmış dosyalar, epostalar, "her şey" gibi öğeleri seçip, istediğiniz diski taramanıza izin veriyor. Sonuç, hem liste, hem de bir grafik üzerinde gösteriliyor.

CCleaner'ın asıl işlevi ise Cleaner aracıyla sisteminizin genellikle görmediğiniz, geçici internet dosyaları, küçük resim önbelleği gibi bölgelerini temizlemenize yardımcı oluyor. Bir önceki güncelleme, Duplicate Finder ile diskinizde birbirinin aynısı olan dosyaları bulmanıza olanak tanımaktaydı.


Piyasada CCleaner'ın yaptığı görevin aynısını yapan Glary Utilities, SlimCleaner gibi araçlar da var. Ancak CCleaner, bu tür araçlar arasında çok kolay kullanılan arayüzüyle öne çıkıyor.