Linux Mint ve Ubuntu’ya Dofus KurulumuHerkese Merhaba. Bu yazıda sizlere Dofus adlı oyunun Linux mint 17.1 e kurulumunu anlatacağım. Kurulum adımlarına başlamadan önce yapacağımız işlemlerle ilgili biraz ön bilgi vermek istiyorum. Dofus oyununu bilgisayarımızda çalıştırmak için Adobe air’in dağıtımımızda kurulu olması gerekiyor. Noobslab.com adresinde Adobe air’i, Ubuntu 14.04/14.10/12.04/Linux Mint 17/13 çok kolay kurabileceğimiz bir script hazırlamışlar. Fakat bu script hazırlandığı zaman Linux Mint 17.1 sürümü henüz yoktu ve kurulum sırasında desteklenen dağıtımı kullanmadığımızı söyleyen bir hata veriyordu. Bende bunun üzerine scriptin içerisindeki dağıtım sürüm numaralarını düzenleyip Linux Mint 17.1 sürümünde çalışabilecek hale getirdim. Linux Mint 17 ve 17.1 sürümlerinin, Ubuntu 14.04 tabanlı olduğu için teknik olarak scriptin bir sorun çıkartmaması gerekiyordu. Yaptığım kurulumun başarılı olması sonucunda bu yazıyı yazıyorum. Umarım işinize yarar.


1) Adobe Air kurulumu
Adobe air, Linux’a desteğini maalesef 2.6 sürümünden itibaren bıraktı. Bu yüzden bu sürümü kurup devam ediyoruz.


Ubuntu 14.04/14.10/12.04/Linux Mint 17/13
description">Kod:
wget -O adobe-air.sh https://drive.noobslab.com/data/apps/AdobeAir/adobe-air.sh
chmod +x adobe-air.sh;sudo ./adobe-air.sh
Linux Mint 17.1
Kod:
wget -O adobe-air.sh https://penguenlinux.com/dosyalar/adobe-air.sh
chmod +x adobe-air.sh;sudo ./adobe-air.sh

2) Dofus kurulumu

Ubuntu 14.04 sürümüne kadar Dofus paketini depolarında tutuyordu. 14.10 sürümünden itibaren bu oyunun paketi depolarda yok. Sanıyorum ki bunun sebebi, paketi indirdikten sonra otomatik olarak adobe air kurulmadığı için oyun çalışmaması. Neyse paketi olmasa da, Linux’a desteği var bizde kendimiz kurarız.


32 bit :
Kod:
wget https://dl.ak.ankama.com/games/installers/dofus-x86.tar.gz
tar -xvf dofus-x86.tar.gz
mv Dofus .Dofus ; cd .Dofus ; chmod +x Dofus
./Dofus
64 bit :
Kod:
wget https://dl.ak.ankama.com/games/installers/dofus-amd64.tar.gz
tar -xvf dofus-amd64.tar.gz
mv Dofus .Dofus ; cd .Dofus ; chmod +x Dofus
./Dofus
Yukarıdaki kodları girdikten sonra Dofus güncelleyicisi açılıyor ve oyun dosyalarını indiriyor.
3) Dofusu çalıştırma

Oyun kurulumu tamamlandıktan sonra, oluşan bin klasörü içerisindeki dosyayı çalıştırırken font hatası veriyor ve oyun kapanıyor. Yani oyunu güncelleme başlatıcısı ile açacağız. Çoğu online oyunda olduğu gibi. Aşağıda verdiğim kod ile masaüstüne bir kısayol oluşturabilirsiniz. Hatırlarsanız oyun dosyalarını home dizinine çıkardıktan sonra, dizini gizli yapmıştık. Rahatlık olması açısıyla bu komutu uçbirime girin. Daha farklı ve yararlı şekilde kısayol oluşturma şansımız varsa lütfen yazıya yorum bırakın, çünkü ben başka türlü nasıl yaparım bilmiyorum.


Kod:
ln -s /home/kullanıcıadınız/.Dofus/Dofus /home/kullanıcıadınız/Masaüstü
Daha sonra masaüstüne attığımız kısayola çift tıklıyoruz açılan pencereden, çalıştır diyoruz. Resmin altında bir kısayol oluşturma yolu daha verdim.
Buraya kendiniz bir başlatıcı ekleyebilirsiniz tabi ki. Ben aşağıdaki şekilde ekledim :
Hazırladıkları betik için Noobslab.com‘a teşekkürler. Gerçekten hızlı ve rahat bir şekilde kurulum yapmamızı sağlıyor.

Penguenlinux:
https://penguenlinux.com/linux-mint-...ofus-kurulumu/