Kazam Ekran Kayıt Yazılımı


Kazam GNU/Linux platformunda yaygın olarak kullanılan bir ekran kayıt ve ekran görüntüsü alma yazılımı. Kullanımı basit ve sorunsuz. GNU GPL V3 lisansı altında yayınlanan Kazam Önde gelen pek çok GNU/Linux dağıtımının deposunda bulunuyor.Kurulum:
Ubuntu tabanlı dağıtımlarda Kazam ‘ı kurmak için terminalden
scription">Kod:
sudo apt-get install kazam
komutunu yazmanız yeterli. Ya da doğrudan Yazılım Yöneticisi/Merkezinden kurabilirsiniz:
Kazam, ön tanımlı olarak H264 ve VP8 desteği ile geliyor. Ekran kayıtlarını MP4, AVI, WEBM dosya biçiminde, ekran görüntülerini PNG dosya biçiminde kaydedebiliyor.


Kullanım:
Kazam ‘ı Menüden Çokluortam>Kazam kısayoluna tıklayarak çalıştırabilirsiniz.
Açılan kare biçimindeki ana pencerenin en üstünden öncelikle “Ekran Kaydı” ve “Ekran Görüntüsü” seçeneklerinden birini seçiyoruz. Video kaydı için “Ekran Kaydı” ve ekran görüntüsü için “Ekran Görüntüsü” seçeneğini tercih edeceğiz.


Bunun altındaki dört seçenek şunlar: “Tam Ekran”, “Tüm Ekranlar”, “Pencere” ve “Alan”. Bunlarla ekran kaydı/ekran görüntüsü alacağınız bölgeyi seçiyorsunuz. “Tüm Ekran” seçeneği ile alan ayırd etmeden tüm ekranın ekran kaydını/görüntüsünü alırsınız. “Tüm Ekranlar” seçeneğinden bir kaç ekranınız varsa hepsinin ekran kaydı/görüntüsünü alabilirsiniz. “Pencere” seçeneği ile açık olan uygulama pencerelerinden birinin içine tıklayıp enter tuşuna basarak sadece o pencerenin görüntüsünü kaydedebilirsiniz. “Alan” seçeneğini seçerek ekranda bir alanı seçtikten sonra enter tuşuna basarak sadece seçtiğiniz alanın görüntüsünü alabilirsiniz.


Bunun altındaki “When Capturing”(Kaydederken) seçeneğinde kayda/görüntüye nelerin dahil edileceğini seçiyoruz. “Mouse Cursor” seçemeğine işaret koyarsak fare imleci video kaydında/ekran görüntüsünde görünür. “Sound From Speakers” seçeneğini işaretlersek uygulamın seslerimi de kaydederiz. “Sound From Microphone” seçeneğinden varsa mikrofonunuzun aldığı sesleri de kayda dahil edersiniz. Hemen hatırlatayım iyi bir ses sisteminiz yoksa mikrofon kaydı çok fazla “taban gürültüsü” (white noise) içereceğinden katlanılmaz bir hal alabilir. O yüzden iyi bir ses kaydı sistemi olmayanları (örneğin ben) iyi bir ses kayıt cihazı ile sesi ayrıca kaydedip daha sonra bir video düzenleme/montaj yazılımı ile eşzamanlayıp kullanmanız daha uygun olur.


“Seconds to wait before capturing” (Kayda başlamadan önce beklenecek saniye sayısı) seçeneğinden “Capture” tuşuna bastığımızdan kaç saniye sonra kayda başlanacağını/ekran görüntüsünün alınacağını ayarlıyorsunuz. “Capture” tuşu da kaydı başlatıyor.


Preferences (Tercihler):
Kazam’ın menüsünden Dosya>Tercihler kısayolundan ulaştığınız pencerede üç sekme bulunuyor.


“General” sekmesinden ses cihazımızı ve mikrofonumuzu seçiyoruz. “Countdown Splash” kısmından kayda başlanmadan önce beklenecek saniyelerin ekranda geri sayım şeklinde gözükmesini veya gözükmemesini sağlayabilirsiniz.


“Screencast” sekmesinden video kaydı ayarlarımızı yapıyoruz. “Framerate” kısmındaki rakam bir saniyede kaydedilecek çerçeve sayısını (FPS) ifade ediyor. Bu rakam ön tanımlı olarak 15’tir. 15 FPS örneğin benim GIMP videolarım için uygun bir rakam olsa da bir oyun videosu için düşük bir rakamdır. Oyun kaydı için bu rakamı 24, 25 veya 30 gibi bir rakama ayarlayabiliriz. Bir de uyarım olacak: 15 Kazam programının en sorunsuz çalışacağı rakam. Daha yüksek çerçeve sayılarında ses ve görüntü arasında yaklaşık %10’luk eşzamanlama hataları olabiliyor. Benim gibi sesi ayrı bir kayıt cihazı ile alanlar için bu tam bir kabus. Örneğin 1 dakikalık bir videoda ses 60 saniye iken görüntü 66 saniye oluyor. Bu da görüntünün sesten %10 yavaş olması demek. Daha uzun videolarda ise %10 daha büyük zaman dilimine karşılık geldiğinden ipin ucu tamamen kaçıyor. O yüzden oyun kaydını Simple Screen Recorder gibi yapmakta fayda var.”Record With” seçeneğinden video kayıt biçimini seçebiliriz. Burada “VP8(WEBM)”, “H264(MP4)”, “RAW(AVI)”, “HUFFYUV(AVI)”, “Lossless JPEG(AVI)” seçenekleri var. bunlardan hangisini seçersek o biçimde kayıt yapıyoruz. “Automatic File Saving” (Otomatik Dosya Kaydı) seçeneğinden kayıt bittikten sonra dosyanın otomatik olarak kaydedilmesini sağlayabiliriz. “Directory” kısmından otomatik kaydın hangi dizine yapılacağını seçebiliriz. “Filename Prefix” ise otomatik kayda konulacak sabit dosya adını belirler.
“Screenshot” bölümünden ekran görüntüsü alma ile ilgili seçenekleri ayarlıyoruz. “Shutter Sound” seçeneğinden ekran görüntüsü alırken deklanşör sesi çıkıp çıkmayacağını seçiyoruz. “Shutter Type” seçeneğinden deklanşör sesini seçiyoruz. Nikon D80 ve Canon 7D şeklinde iki seçenek var. “Automatic File Saving” aldığımız keran görüntüsünü otomatik olarak kaydetmeyi etkin hale getirebiliriz. Directory kısmından, otomatik ekran görüntülerinin hangi klasöre kaydedileceğini seçiyoruz. Filename Prefix kısmında otomatik ekran görüntüsü kayıtlarının dosya adına eklenecek sabit kelimeleri belirleyebiliriz.


Örnek Ekran Kaydı


Ana penceremizi açalım. “Ekran Kaydı” ve “Tam Ekran” seçeneklerini seçtikten sonra “Seconds to wait before capturing” değerini 3 saniye olarak ayarlayıp, herşey hazırsa “Capture” tuşuna basalım. 3 saniye geri sayımdan sonra kayıt başlayacak ve Kazam sistem tepsisinde üzerinde kırmızı bir yuvarlak olan kamera simgesi ile görünecektir. Kırmızı yuvarlak, kaydın devam ettiğini belirtir. Dilediğimiz kadar kayıt yaptıktan sonra kamera işaretinin üstüne tıklayıp “Kaydı Bitir” seçeneğine tıklayalım. daha sonra açılacak pencereden “Sonrası İçin Kaydet” seçeneğini işaretleyip “Devam Et” düğmesine tıklayalım. dosya adını ve kayıt yerini seçerek video dosyamızı kaydedelim.Hepsi Bu! Herkese kolay ve düzgün kayıtlar dilerim!

Özgür ILGIN - Açık Günlük: acikgunluk.net/wp/2014/12/23/kazam-ekran-kayit-yazilimi/