Erişim Yasağı İçin Yeni Yasa Hazırlığı

Mahkeme kararı olmadan, milli güvenliği ve kamu düzenini ilgilendiren konularda internete erişim engelleme yetkisi veren düzenleme tekrar hükümetin gündeminde.

Yetki Başbakanda Olacak

Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen düzenleme için Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, engelleme yetkisinin Telekomünikasyon İletişim Başkanı yerine bakan veya başbakan tarafından kullanılması için yasa çıkaracaklarını söyledi.

TİB'den Alınacak

Elvan yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi'nin konuyla ilgili düzenlemeyi Ekim ayında iptal ettiğini hatırlattı. AYM'nin iptal ettiği yasa maddesinde milli güvenlik ve kamu düzeniyle ilgili acil durumlarda, TİB'e 4 saat içinde internete erişimi engelleme yetkisinin verildiğine dikkat çeken Elvan, "Mahkeme TİB'in kamu güvenliğiyle yetkili olmadığı tespitinde bulunuyor. Doğru bir tespit. Bu nedenle TİB Başkanı ifadesi yerine başbakan veya ilgili bakan ifadesi gelecek. Milli güvenlikle ilgili bir konuysa Milli Savunma Bakanı, kamu düzeniyle ilgili ise İçişleri Bakanı veya başbakan karar verecek" açıklamasında bulundu.

Elvan bu tür durumlarda kararları uygulayamayan internet servis sağlayıcılarına da 500 Bin TL'ye kadar para cezası öngörüldüğünü kaydetti.

Elvan yapılacak değişikliğin tamamen Anayasanın 22. Maddesi'ne uygun olduğunu söyledi. Hukukçular ise öngörülen yeni düzenlemenin de sıkıntılı olacağı görüşünde.

Avukat Gökhan Ahı, "Anayasa Mahkemesi iptal kararında 'TİB tek başına bu yetkiyi kullanamaz' diyor. O yetkiyi bakanlıklardan birine veya başbakana verilmiş olması yasanın meşruiyetini sağlamayacaktır. Bu düzenleme de iptal edilecektir" açıklamasında bulundu. (Hürriyet)