Ne yazık ki günümüzde evlilik kavramı eski değerini kaybetmiş gibi görünüyor. Kurulan yuvalar çok kısa ömürlü oluyor kimse verici değil herkes karşısındaki kişiden bir şeyler alma içersinde bir şeyler beklemekte. Kısacası zor bulunun eşler malesef çok çabuk kaybediliyor.İyi niyetlerle ve dileklerle atılan evlilik imzasını, akdini uzun yıllar korumak mümkün değil mi acaba elbette mümkün bence.


Uzmanlarda benimle hem fikirde diyebilirim bakın uzmanlar evlilik konusunda çiftlere iyi bir evliliğin sırlarını ve çok önemli önerilerde bulunuyorlar.


Günümüzün evlilikler işlerden arta kalan zamanlarda idare edildiği için sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle evliliğinize de işinize ayırdığınız kadar zaman ayırmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca ilişkinizi canlı tutmak için eşinizle baş başa zaman geçirmelisiniz. Sağlıklı bir ilişkide önce evlilik, sonra çocuklar gelmelidir. Eşinizle çocuklar nereye gidecek, ne yapacak gibi konular dışında duygu ve düşüncelerinizi de konuşmalısınız ki bunu hangimiz yapıyoruz dediğimde hiçbirimiz diyebilirim yada benim çevremde bu böyle çocuklar ve aile dışında evliliklerde fazla paylaşılan bir şeyler olduğunu düşünmüyorum açıkçası.


Neyse kaldığımız yerden devam edelim biz uzman görüşlerine bakın iyi bir evlilik için uzmanlar başka neler öneriyorlar. Ev ve aile ortamı dışında hobilerinizi geliştirebileceğiniz ya da gönüllü olarak çalışabileceğiniz alanlarla ilgilenmeye çalışın.Ve bu ilgilendiğiniz alanları eşinizle de paylaşmayı deneyin çünkü yapılan araştırmalar evin dışında farklı bir alana odaklanan çiftlerin daha sağlıklı bir evlilik yürütebildiğini göstermektedir.


Evli çiftler çok yorgun ya da endişeli olduklarında cinsel yaşamları olumsuz etkilenir. Dolayısıyla planladıkları program çok yorgun ya da endişeli oldukları bir dönem için düşünülmemelidir. Ayrıca evlilikte cinsel isteğin azalması son yıllarda çiftlerin yaşadığı sorunların en başında geliyor. İlk çocuk gelinceye kadar bir sorun olmuyor ama sonrasında şikayetler başlıyor. Hem bebek hem de iş yaşamı çiftleri yorgun düşürüyor. Bu nedenle çiftler yaptıkları her şeyi sürekli değerlendirmemeli ve birbirlerine zaman ayırmaları gerekiyor.