Bilgisayar güvenliğimizi sağlamak için bazı yöntemleri kullanmalıyız ve bilgisayarımızda bazı değişiklikler yapmalıyız.


-Kullandığımız parolalarda kolay tahmin edilmeyecek bilgilere yer vermemeliyiz.Mümkünse parolalarımızda özel karakterler kullanmalıyız.


-Bilgisayarımızda bulunan açık portları manuel olarak kapatabiliriz.Bu işi yükleyeceğimiz bir firewall(güvenlik duvarı) da yapabilir.


-Bilgisayarımızdaki sistem güncellemelerini her zaman yüklemeliyiz.Bilgisayarımızı yavaşlatabilir ama sistem güncelleştirmeleri bazen güvenlik uygulamaları içermektedir.Bunlara bilgisayarımızın ihtiyacı vardır.


-Sistemimizde bulunan antivirüs programlarını her zaman güncel tutmalıyız.Gün geçtikçe yeni virüsler ortaya çıkar ve şirketler bunlara karşı yeni paketler geliştirirler bu paketler ise ancak güncellemeler ile yüklenir.


-Rutin virüs taramaları yapmalıyız.Programımızı buna ayarlamalıyız.Haftada bir yada onbeş günde bir mutlaka virüs taraması yaptırmalıyız.


-Bilmediğimiz tanımadığımız sitelerden dosya indirmemeliyiz.Bazı siteler verdikleri programlara logger yada backdoor yükleyebilir.Bunlar ise PC mize erişim sağlar yada bilgisayarımızın klavye kayıtlarını kişiye gönderir.Antivirüsler bunları yakalayamayabilir.Çünkü genelde Fud edilirler.Yani antivirüslerden saklanırlar.


-Kişisel bilgilerimizi hiçbir zaman başkalarıyla paylaşmamalı bir kurumdan talep edilse bile o kuruma giderek bilgilerinizi güncelleyiniz.


-Tanımadığımız internet sitelerinden alışveriş yapmayınız.Bu sitelerden kredi kartı bilgilerimizin çalınması fazla zor bir iş değildir.


-Tanımadğınız kişilerden gelen e-mailleri açmayınız direk olarak siliniz.Bu mailler size bir şey önerse bile önerdiği bu şey sizlerin işine gelse bile bu maillere cevap vermeyiniz.


-Maillerde gelen linklere tıklamayınız.Genelde arkalarına logger yerleştirilir.Farkında olmadan sizi anasayfaya yönlendirir.Fakat aslında hedefi makinenize logger atmaktır.