Internet: birçok bilgisayar ve makinanın birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır.
İnternete cep telefonları ve GPS cihazlarıyla bağlanıldığı için bu tanımı sadece Bilgisayarla kısıtlamak mümkün değildir. Ayrıca fabrikalardaki modern cihazlar da internete bağlanabilmektedir.
Internet, insanların her geçen gün gittikçe artan bilgi açlığının bir ürünüdür diyebilirizi. internet yardımıyla insanlar pek çok alandaki bilgilere kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir. İnterneti bu haliyle büyükçe bir kütüphaneye benzetebiliriz.


Internet´e, bakış açımıza bağlı olarak farklı tanımlamalar da getirebiliriz


Aynı anda milyonlarca insanın kendi arasında iletişim kurduğu, bilgi alıp verdiği ve kendi kuralları olan büyük bir topluluktur. Bu, internetin sosyal yönüdür. https://www.internetworldstats.com/stats.htm Haziran 2009 itibariyle 1.668.870.408 kişinin internete bağlandığı bildirilmiştir.
2009 yılında 240 milyon web sayfası ismi mevcut olduğu bildirilmiştir. https://news.netcraft.com/archives/we...er_survey.html
İnternet üzerinden alışveriş yapmak, haber okumak, film izlemek gibi faaliyetler kolayca yapılabilmektedir.
Cep telefonlarında internet tarayıcıların ve kablosuz internetlerin yaygınlaşması ile internet kullanımı giderek artacaktır.
internet üzerinde oyun oynanabilmektedir. Hatta MMorpg kategorisindeki oyunlarda aynı anda binlerce kişinin birbiri ile yarışmaktadır.
Kullanım alanlarının artması ile internet insanlar için vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Özellikle Ticari imkanlar interneti vazgeçilmez bir kaynağa dönüştürmüştür.