Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,100
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Harry Potter Kitapları Serisi Özetleri

  Harry Potter Kitapları Serisi Özetleri

  J.K. ROWLING'in seri filmlerine de konu olan ve hem filmleri hem de basılı hali tüm dünyada en çok satan ve sevilen Harry Potter kitapları serisinin özetleri...  Harry Potter ve Felsefe Taşı  Privet Drive 4 numarada oturan Dursley’ler son derece normal olduklarını söylemekten gurur duyarlardı.

  Bay Dursley her sabah olduğu gibi işine gider. Bu arada caddelerde dolaşan garip giyinişli insanlar görür. Gazete almak için bir gazeteciye gittiğinde bu garip görünüşlü insanların Potter adından bahsettiklerini duyar. Acaba bu Potter bayan Dursley’in kardeşinin oğlu muydu?

  Her şey o akşam başlar. Uzun beyaz sakallı bir adam elindeki çakmakla sokaktaki bütün lambaları söndürür ve kucağındaki bebeği bir not ile Privet Drive 4 numaraya bırakır.

  Aradan 10 yıl geçer. Adı Harry olan bu çocuk 11 yaşına girmiştir. Dursleylerin şımarık oğlu Dudley ile hiç anlaşamamaktadır. Dudley canı sıkıldığı zaman arkadaşlarıyla birlikte en çok sevdiği spora; Harry avına çıkmaktadır.

  Dursleyler Harry’i hiç sevmemektedirler çünkü Harry bir büyücüdür ve onlardan üstündür. Ama bunu Harry bilmemektedir.

  Çok sıkıcı ama normal bir yaşamı olan Harry’nin hayatı eve gelen bir mektup sayesinde değişir. Bu mektup sayesinde bir büyücü olduğunu ve Hogwards Büyücülük ve Cadı yetiştirme Okuluna kabul edildiğini öğrenir.

  Bu arada Hagrid isminde iri-yarı, üç insan boyunda olan bir büyücüyle karşılaşır. Hagrid, Harry’nin annesini, babasını ve onlara şimdi ne olduğunu anlatır. Harry anne ve babsını trafik kazasında kaybettiğini sanıyordu. Aslında onlar Voldemort ismindeki ruhunu şeytana satmış bir adam tarafından öldürülmüştü. Ama Harry daha bir bebekken ona karşı koyabilmiş, evden canlı olarak çıkabilmiş tek kişiydi. Bu nedenle büyücüler arasında büyük bir şöhrete sahipti. Tabi bunu kendisi sonradan öğrendi.

  Harry Hogwards Büyücülük ve Cadı Yetiştirme Okuluna ilk gittiği gün seçimlerin yapılacağını duydu. Bu seçimler okulda yer alan 4 büyük bina; Griyffindor, Hufflepuff, Slytherin ve Ravenclaw için yapılacaktı. Seçimler esnasında eski ve büyülü bir şapka kimlerin nereye gideceğine karar verdi. Harry ve trende tanışıp arkadaş olduğu Ron ile Hermione de Gryffindor’a seçildiler. Seçim sonrası okul müdürü Prof. Dumbledore ayağa kalkarak yeni gelen öğrencilere ve hala orada bulunan öğrencilere binanın sol tarafını yasak olduğunu belirtti. Sonrada herkes seçim sonrası akşam yemeğine başladı.

  Harry, Ron ve Hermione binanın sola tarafında ne olduğunu çok merak ediyorlardı. Bir akşam gizlice oraya giderler. O anda arkalarından bir ayak sesi duyarlar ve yanlarında bulunan kapının kilidini kırarak içine girerler. Tam arkalarına döndüklerinde kurtulduklarını düşünürken, birden üç başlı büyük bir köpek görürler ve ani bir şekide oradan çıkıp bu yeri terk ederler.

  Bunu merak eden Harry öncede tanıştığı ve arkadaş olduğu Hagrid’in yanına gider ve o köpeğin neyi koruduğunu sorar. Hagrit onun çok gizli bir şey olduğunu söyler ve korunması gerektiğini de sonuna ekler. Çok uğraşan Harry, Hagrit’in ağzından sadece Nicolas Flamel adının çıktığını duyar. Harry kütüphanede yaptığı araştırmada Nicolas Flamel’in Albus Dumbledore ile ölümsüzlüğü ve sonsuz zenginliği sunan Felsefe Taşı üzerinde çalışmalar yaptıklarını öğrenir. Demek ki binanın sol tarafında Felsefe Taşı korunuyordu.

  Bir gün Harry iksir hocası Snape’in yasak bölgede gezindiğini gördü. Snape nedense Harry’e devamlı kötü davranıyordu. Anlaşılan ondan nefret ediyordu. Bu sebeple Harry Snape’in Felsefe Taşını çalmak isteyebileceğini düşündü.

  Harry taşı Snape den önce ele geçirmeye karar verir. Arkadaşları Ron ve Hermione de ona yardım etmek istediklerini söylerler. Harry ve arkadaşlar bir akşam vakti yine gizlice yasak bölüme gelirler ve köpeği atlatırlar. Hepsi bu kadar değildir. Birkaç tane daha tuzağı atlatan Harry taşın bulunduğu yere tek başına gelmek zorunda kalır. Tam içeriye girdiğinde çok şaşırır. Bu taşı Snape’in çalması gerekirdi diye düşünen Harry nasıl olurda kekeme ve ödlek bir öğretmen olan Quirell’ın bunu yapmaya cesaret ettiğini anlayamaz. Quirell Potter’ın yanına giderek taşın nerede olduğunu sorar. Demek ki taşı bulamamıştır. Potter’ı aynanın karşısına geçirerek ne gördüğünü sorar. Harry kendini taşı cebine koyarken görmektedir ama Quirell’a yalan söyler. Quirell kafasındaki sarığı çıkararak Harry’e arkasını döner. O anda Harry yerinden kıpırdıyamaz. Quirell’in arkasında bir yüz vardır. Bu Harry’nin anne ve babasını öldüren Voldemort’tur anlaşılan. Güçsüz kalmıştır ve güç için taşa ihtiyacı vardır. Harry’yi boğmak isteyen Voldemort tam boğazını yakaladığında elleri birden erir. Potter bunu görünce bütün cesaretini toplar ve elleriyle Voldemort’un yüzünü eller. Voldemort tamamen eriyerek ölür. Harry gözlerini hastanede açar. Yanında prof. Dumbledore vardır. Potter’a iyi iş yaptığını söyler. Hastaneden çıktığında artık 1.sınıf sona ermiştir. Yolda herkes Harry’i işaret etmektedir.

  Arkadaşlarıyla seneye buluşmak üzere vedalaşır. Artık Harry Dursleylerin yanına döner ama bu sefer farklı olacaktır. Şişman Dudley’in artık kaçmaktan fazla bir şansı olacak gibi görünüyor.

  Özet Kaynağı: https://edebiyatogretmenii.blogcu.co...-ozeti/3545026

 2. #2
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,100
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Harry Potter ve Sırlar Odası Kitabı Özeti

  Harry Potter ve Sırlar Odası


  Harry’nin doğum günü Dursley’lerce kutlanmadan geçer. Yine de Dobby adındaki cin onu ziyaret etmiş ve okula dönmemesi için kandırmaya çalışmıştır. Dobby, evde hasar yarattıktan sonra Bayan Dursley Harry’yi odasına kilitler. Harry’yi uçan arabalarıyla gelen ve onu alıp evlerine götüren Weasley kardeşler kurtarır.

  Okul kitapları için alış veriş yaparken Harry ve arkadaşları yeni bir profesör ile tanıştırlar; Gilderoy Lockhart. Harry ve Ron 9 ¾ peronudaki Hogwarts trenine yetişemeyince yine okula gitmek için büyülü arabayı ödünç alırlar. Okuldaki ilk Quidditch çalışmasında Gryffindor’lular, Draco Malfoy’un Slytherin’in yeni Arayıcısı olduğunu ve babasının tüm takım için 2001 süpürgelerinden aldığını öğrenir veçok şaşırırlar. Çalışma Malfoy’un Hermione’yi Bulanık (Muggle aileden gelen) şeklinde çağırmasıyla kötüye gider. Kısa bir süre sonra Harry, Profesör Lockhart’a zorunlu olarak yardım eder ve ölüm konuşan kin dolu bir ses duyar.Harry, Ron ve Hermione Neredeyse Kafasız Nick’in partisine katılırlar. Geri dönerlerken Harry o kin dolu sesi tekrar duyar ve hademenin kedisini kara bir büyü yüzünden taşlaşmış olarak bulurlar. Duvarlardaki mesajda Sırlar Odası uyarısı vardır. Çocuklar, Profesör Binns’den Salazar Slytherin’in Muggle’lara karşı olan önyargısını, Sırlar Odası’nı ve onun mirasçısını öğrenirler. Ron bu mirasçının Draco Malfoy olduğunu düşünür ve Hermione de çoközlü iksiri içip Draco’nun arkadaşlarının kılığına girerek bir sonraki Quidditch maçından önce onunla konuşmayı önerir. Harry’nin kolu maç sırasında topun çarpması sonucu kırılır. Lockhart’ın büyüsüyle de iyileşmek yerine kemikler tamamen yok olur. Harry, revirde iyileşirken Dobby tekrar ziyaret edip uyarır.O gece Colin Creevey’e saldırdırırlar.Duello klübü toplantısında Malfoy, yılan görüntüsü yapar. Harry, yılana Justin’i bırakması için bağırdığı zaman herkes onun yılanlarla konuşabildiğini anlar. Çok geçmeden Justin’e de saldırırlar.

  Yen Yıl tatili sırasında Harry, Ron ve Hermione çok özlü iksiri denerler. Harry ve Ron, Draco Malfoy’un mirasçı olmadığını öğrenirler fakat Hermione yanlışlıkla kendini bir kediye dönüştürür. Harry, Mızmız Myrtle’ın odasında boş bir günlük bulur. Günlük bir zamanlar, Tom Riddle’a aittir; yani okulun 50 yıl önceki bir öğrencisine.Sonra günlük çalınır ve Hermione ile diğer kıza saldırılır. Daha kötüsü; Hagrid hapishaneye gönderilir ve Dumbledore’un müdürlük görevi askıya alınır. Harry ve Ron Yasak Ormana girerek Hagrid’e yardım etmek isterler. Orman’da dev bir örümcek olan Aragog’la karşılaşırlar.Aragog onlara Hagrid’in suçsuz olduğunu söyler. Harry duyduğu sesin borulardan geldiğini ve dev bir yılana ait olduğunu öğrenir. Ron’un kızkardeşi Ginny, Sırlar Odası’na götürülür. Bu yüzden Harry, Ron ve Profesör Lockhart onu bulmak için doğru borulara giderler. Harry, Tom Riddle yani Lord Voldemort ile karşı karşıya gelir. Voldemort, Ginny’yi de esir almıştır. Fakat Dumbledore'nun Anka Kuşu Fawkes’in yardımıyla Harry Voldemort’u yener.


  Özet kaynağı: https://tuduim.blogcu.com/harry-pott...-ozeti/7296224

 3. #3
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,100
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Kitap Özeti

  Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
  Harry, Marge Hala ailesi hakkında küçümseyici bir şekilde konuşunca çok sinirlenir. Onu balon gibi şişirir. Ve evden kaçarak esrarengiz bir şekilde geceyarısı otobüsüyle büyücüler için bir dinlenme yeri olan Çatlak Kazan’a gider. Bu arada, Sirius Black’in Azkaban’dan kaçtığını öğrenir. Bir süre sonra arkadaşları Hermione ve Weasley’ler de ona katılır. Harry, Mr.ve Mrs.Weasley’nin Sirius Black’in onu ölü istediğini söylediklerine kulak misafiri olur. Okula dönerken Harry ve arkadaşları trende yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olan Profesör Lupin ile tanışırlar. Tren aniden durur,ışıklar söner ve kapıda bir Ruh Emici belirir. Harry çığlıklar duyar ve bayılır. Çocuklar Hogwarts’da,Ruh Emiciler'in okulu Sirius Black’den koruduğunu öğreniler. Hagrid’in sınıfında Draco Malfoy, Şahgaga adındaki bir hipogrif tarafından tırmalanır. Lupin’in sınıfında ise öğrenciler Böcürt'e karşı büyü yapmayı öğrenirler.Hermione’nin kedisi Crookshanks Ron’un faresi Scabbers'i kovalayınca iki arkadaş arasında sürtüşmeye neden olur. Harry,diğer üçüncü sınıf öğrencileri Hogsmeade’e gidince kendini terkedilmiş gibi hisseder. Gryffindor kule girişindeki Şişman Kadın portresi yırtılmış veportreden yok edilmiştir. Herkes Sirius Black nedeniyle alarm durumundadır. Hufflepuff’a karşı yapılan Quidditch maçında Harry Ruh Emicileri tekrar görür ve yine bayılır.Nimbus süpürgesi zarar görür.Bu arada Lupin Harry’ye Ruh Emici'lere karşı koyması için yardım etmeye söz verir. Fred ve George Weasley kardeşler Harry’ye Hogwarts’dan Hogsmeade’ye nasıl gideceğini gösteren Çapulcular Haritası'nı verirler. Harry,orada alışveriş yapan Ron ve Hermione’ye katılır. Üç Süpürge’de Harry, Sirius Black’in ailesinin dostu ve Sır-saklayıcısı olduğunu, onlara ihanet ettiğini ve aynı zamanda diğer dostları Peter Pettigrew’u da öğrenir. Harry, yeniyılda kimden geldiği belli olmayan bir Ateşoku kazanır. Ravenclaw’a karşı oynadıkları Quidditch maçında Harry Draco Malfoy ve arkadaşlarına dönüşen bazı Ruh Emici'leri kovmak için Patronus büyüsünü kullanır. Ron bir gece Sirius Blake yatakhaneye girince bağırarak uyanır. Harry tekrar Hogsmeade’ye gider.Fakat bu kez Draco onu görür. Snape Harry’yi yakalar ve Çapulcular Haritası'nı alır.Şahgaga idama mahkum edilir. Harry ve Gryffindor’lu arkadaşları Quidditch kupasını kazanırlar. Profesör Trelawney Voldemort’un uşağının yakında ona katılacağını söyler. Ron kayıp faresi Scrabbers'i Hagrid’in süt şişesinde bulur. Gerçek sonunda ortaya çıkar; Sirius Black, Harry’nin ailesine ihanet etmemiştir. Remus J.Lupin, bir kurt adamdır ve Profesör Snape ona dolunayda değişmemesi için iksir vermektedir. Harry, Sirius Black ve Remus J.Lupin’in Peter Pettigrew’u öldürmelerini engeller. Çünkü babasının onların katil olmasını istemeyeceğini düşünmektedir. Her nasılsa, Peter Pettigrew serbest kalır ve Ruh Emiciler Sirius Black’i yakalar. Harry Patronus büyüsünü kullanarak Black’i kurtarır.Harry ve Hermione zaman makinesini kullanıp Şahgaga’yı idamdan kurtarırlar. Şahgaga, Black’i güvenli bir yere götürür. Dumbledore da Harry’ye babasının onun içinde yaşadığını söyler.

  Özet kaynağı: https://tuduim.blogcu.com/harry-pott...-ozeti/7296240

 4. #4
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,100
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Harry Potter ve Ateş Kadehi Kitap Özeti

  Harry Potter ve Ateş Kadehi
  Harry rüyasında Voldemort’ u malikanesinin bahçevanını öldürürken görür. Aslında çok yaşlı olan bahçevan Bryce gerçekten Voldemort tarafından öldürülür ve kilometrelerce öteden Harry’nin alnındaki yara sızlar. Harry, Sirius Black’ e yazar ve durumu anlatır. Weasley’lerden Dünya Quidditch Kupasına katılması için davetiye gelince Dursley ’lerden kaçmayı başarır. Maçtan sonra, kafalarına kukuletalar takan bazı büyücüler Muggle bir aileyi havaya yükseltir. Gökyüzünde Voldemort’un karanlık işareti görülünce, ev-cini Winky sahibi Mr.Crouch tarafından suçlanır. Harry kafalarında kukuleta olan büyücülerin Voldemort’un yandaşları olduğunu öğrenir. Yeni yıla başlamak üzere arkadaşları ve Harry Hogwarts ’a dönerler ve okullarının Üçlü Büyücü Turnuvasına katılacağını öğrenirler. Öğrenciler ayrıca yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenleriyle tanışırlar; Çılgın-Göz-Moody . Bu arada Rita Skeeter adındaki gazeteci de Sihir Bakanlığıyla ilgili kışkırtıcı makaleler yazmaktadır.Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde Harry üç affedilmez büyüyü öğrenir; bunlardan biri ölüm büyüsü olan Avada Kedavra’dır. Harry bu büyünün ailesi için kullanıldığını da öğrenmiştir. Bu arada, Hermione Winky ve diğer Ev Cinleri'ne yardım etmek için Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu'nu kurmuştur. Harry ise Sirius Black’ın dedikodu ve bazı belirtilerden ötürü kuzeye uçtuğunu öğrenip üzülür. Ekim’in on üçüncü günü Durmstrang ve Beauxbatons’dan öğrenciler gelir. Aralarında Quidditch oyuncusu Viktor Krum da vardır. Üçlü Büyücü Turnuvasının kuralları açıklanır. Herbir okuldan üç öğrenci katılacak ve katılımcı 17 yaşında veya daha büyük olacaktır. Katılmak isteyen öğrencilerin adlarını seçimi yapacak olan Ateş Kadehi'ne koymaları gerekmektedir. Herkesi şaşırtan olay ise; kadehin Harry’ninki dahil dört isim seçmesi olmuştur. Birçok kişi Harry’nin isminin kadehe nasıl girdiğini merak eder. Fakat Harry’yi asıl inciten Ron’un kendisine inanmaması olur. Okulda yapılan bir tören sırasında Harry gazeteci Rita Skeeter ile tatsız bir röportaj yapar.

  Harry, Gelecek Postası’nda Rita Skeeter’ın kendisiyle ilgili yazdığı makaleden sonra keyifsizdir. Hagrid, Harry’ye Turnuvanın ilk bölümünde geçmek zorunda oldukları dört ejderhayı gösterir. Harry, kendisi, Victor Krum ve Fleur D elacor ’ün ejderhalarla ilgili herşeyi bildiğini farkedince Cedric Diggory’e de söyler. Sirius Black, Harry’ye Gryffindor’un şöminesi başında görünüp Karkaroff’un Azkaban’dan kaçan bir Voldemort yanlısı olduğunu anlatır. Yarışmada Harry ve Victor Krum ilk mekanda berabere kalırlar. Harry ve Ron Yılbaşı Balo’su için zamanları kalmadığını fark ederler. Harry sonunda cesaret edip Cho Chang'i davet eder fakat o Cedric Diggory ile gidecektir. Ron ise Fleur Delacor Kabul etmeyince Hermione’yi davet eder. Hermione de Victor Krum’la katılacaktır.


  Sonunda Harry ve Ron Patil kardeşlerle partiye giderler. Harry ve Dobby Yılbaşı'nda Dobby’nin en sevdiği giyecekler olan çoraplarını değişirler. Yılbaşı Balosu’nda Harry ve Ron Hermione ve Victor Krum’u bahçede flört ederken görünce şaşırırlar. Hagrid’in de Bayan Maxime’e yarı dev olduğunu söylerken kulak misafiri olurlar. Cedric Harry’ye iyiliğinin karşılığını verir. Bu arada akşam Moody ile karşılaşan Harry ona Çapulcu Haritası'nı ödünç verir ve Snape’in odasını aradığını duyunca şaşırır. Harry, Turnuva için çaresizce büyü ararken Dobby yardıma yetişir ve suyun altında nefes almasını sağlayacak büyülü bir bitki verir. O da Ron’u Denizhalkının elinden kurtarır ve diğer yarışmacıların da tutsaklarıyla görünmesini bekler. Sonunda Fleur’un kardeşi Gabrielle’i su canavarından kurtarır. Zaman sınırını aşmasına rağmen fazladan puan alır ve Cedric ile berebere kalırlar.Harry ve arkadaşları Hogsmeade yakınlarındaki bir mağarada Sirius Black ile buluşurlar. Sirius onlara Crouch’un oğlunun Voldemort yandaşlarınca yakalanıp Azkaban’a götürüldüğünü ve orada nasıl öldürüldüğünü anlatır. Hepsi aylardır görünmeyen Crouch’un nerede olduğunu merak ederler. Sonra okula dönerler. Harry Turnuvadaki yeni görevini öğrenir. Bu arada Krum’a saldırılır. Harry Kehanet sınıfında korkunç bir rüya görür. Yine yara izi sızlar. Dumledore’un ofisinde bazı gerçekleri öğrenir: Neville’in ailesine olanlar ve Crouch’un başına gelenler gibi.Harry Turnuvadaki üçüncü görev için çalışmaktadır. Ona yarışmacıların ailelerinin gelip seyredeceği söylenir. Mrs.Weasley ve Bill de Harry'ye sürpriz yaparlar. Harry labirente doğru gider. Fleur’ün çığlığını duyar.Ona biri saldırmış ve labirent’in dışına atmıştır. Daha sonra Harry Krum’u Cedric’e büyü yaparken yakalar ve onu durdurur. Sonra Sfenks’e ulaşır ve bilmecesini çözer. Kupaya ulaşmak üzereyken Cedric’in de ulaşmak üzere olduğunu görür. Onu dev bir örümcektan kurtarır ve Turnuvanın sonunda Cedric ve Harry kupayı bereberce Hogwarts için alırlar. Fakat kupayı alınca aniden Kılkuyruk ve Voldemort’un onları beklediği Little Hangleton’daki mezarlığa transfer olurlar. Kılkuyruk, Cedric’i öldürür, Harry’yi de bir mezara bağlar. Harry’nin kanı ve kara büyüyle Voldemort tekrar canlanır. Yandaşlarından Lucius Malfoy da oradadır. Voldemort, Harry’yi duelloya davet eder.Fakat asaları birbirine altın bir iple bağlanır. Harry’nin ailesi dahil tüm ölenlerin hayaletleri asadan çıkınca, Harry ailesinin yardımıyla anahtar olan kupaya ulaşır ve Hogwarts’a geri döner. Orada Dumbledore’dan olanları öğrenir. Okulun kapanış yemeğinde Dumbledore bir konuşma yapar.

  Özet kaynağı: https://tuduim.blogcu.com/harry-pott...-ozeti/7297305

 5. #5
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,100
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Kitap Özeti

  Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

  Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Harry, yaz tatili için teyzesi ve eniştesi ile birlikte kalırken ruh emicilerin saldırısına uğrar. Harry kendisini ve kuzeni Dudley'i koruyabilmek için bir Patronus büyüsü yapar. Bu olaydan hemen sonra Harry, teyzesinin komşusu Arabella Figg'in bir kofti olduğunu ve Dumbledore tarafından O'nu korumak için görevlendirildiğini öğrenir. Genç Yaşta Büyücülüğün Makul Kısıtlanması Kararnamesi'nden dolayı Sihir Bakanlığı, Harry'i bir duruşmaya çağırır ve belki de Harry Hogwarts'dan atılacaktır. Dumbledore Harry'i, vaftız babasının Grimmauld Meydanı 12 numaradaki evine aldırır. Bu ev aynı zamanda Zümrüdüanka Yoldaşlığının gizli karargahıdır. Harry mahkemede aklanır ve Hogwarts'a geri döner. Dumbledore'un tüm karşı çıkışlarına rağmen sihir bakanı Cornelius Fudge, Dolores Umbridge'ı okula Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi öğretmeni olarak atar. Dolores Umbridge aynı zamanda bakanlığın casusudur. Daha sonra Umbridge'e okul kurallarını keyfine bağlı olarak değiştirme yetkisi verilir. Harry, Hermione'nin teşviğiyle bazı öğrencilere gerçek savunma sihrini öğretmeye başlar. Bu öğrenciler kendilerini "Dumbledore'un Ordusu (DO)" olarak çağırmaya başlarlar.

  Voldemort Harry'nin zihnine Sirius'un bakanlık binasında işkence gördüğüne dair yanlış görüntüler nakleder. Bunun üzerine Harry ve Dumbeldore'nin Ordusu elemanlarından Hermione Granger, Ron Weasley, Ginny Weasley, Neville Longbottom, ve Luna Lovegood, Sirius'u kurtarmaya giderler. Öğrenciler, Voldemort'un ölüm yiyenleri tarafından Esrar Dairesinde kurulan tuzağa düşerler. Zümrüdüanka yoldaşlığı elemanlarının takviyesi zamanında yetişmesine rağmen, Sirius, kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından öldürülür. Voldemort ortaya çıkar ve Harry'e ölümcül lanetler göndermeyi dener. Fakat Dumbledore da zamanında ortaya çıkar ve Harry'i korur. Voldemort, Bellatrix Lestrange ile birlikte ortadan kaybolur fakat sihir bakanlığı artık Voldemort'un döndüğüne inanmıştır. Harry ve Dumbledore temize çıkmıştır.

  Özet kaynağı: https://tuduim.blogcu.com/harry-pott...-ozeti/7297363

 6. #6
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,100
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Harry Potter ve Melez Prens Kitap Özeti

  Harry Potter ve Melez Prens
  Lord Voldemort’un geri dönüşü Muggle’ların dünyasını da etkiliyor. Zaten Voldemort için bir pislik kadar bile önem taşımayan Muggle’lar esrarengiz şekilde ölüyor. Ruh emiciler birçok saldırı düzenliyor. Cornelius Fudge geçen yıl bakanlıktaki fiyaskodan sonra görevinden alındı. Yerine Rufus Scrimgeour getirildi. Fudge, Muggle başbakanına Karanlık Lord ile ilgili her şeyi anlattıktan sonra oradan yeni bakan ile ayrıldı. Muggle başbakanı huzursuzdu elbette. Ne olduğu bile belirsiz – karanlık lord muymuş kral mıymış her neyse - neden onların dünyasına karışıyordu ki? Ne de olsa bir Muggle akıl erdiremiyor. Ve bakan ile Fudge arkalarında şaşkın bir başbakan bırakarak ordan ayrıldılar.

  Harry bu yıl onu nelerin beklediğini bilmiyor tabiî ki.. Sadece aptal SBD sınavlarına çalışmakla bu yılı geçireceğini düşünüyor. Ama Weasleyler ile birlikte Diagon Yolu’ndaki alışverişi sırasında Malfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark ediyor. Bunun üzerine Harry –her yıl olduğu gibi- yine büyük bir sorunla karşılaşıyor. Malfoy Diagon Yolu’nda Borgin ve Burkes adlı dükkanda bir şeyin tamir edilmesini istiyor.

  Harry bu konuya takılıp kalmış olsa da Ron ve Hermione’nin ilgisiz tavırları onu çıldırtıyor. Ama Malfoy’un kesinlikle bir şeyler çevirdiğinden de emin. Ve okula başladıklarında onları hayrete ve dehşete düşürecek bir sürpriz de var. Snape bu yıl iksir hocası değil, Karanlık sanatlara karşı savunma öğretmeni! İksir hocalığına Horace Slughorn bakıyor. Harry bu yıl İksir’e devam etmeyeceğini düşündüğünden eşya almıyor. İksir’e devam edeceğini öğrenince eşyası olmadığından İksir sınıfındaki eski bir kitabı kullanıyor: Melez Prens’in Kitabı. Ve Prens sayesinde iksirde yükseliyor. Hermione ikinci planda kaldığından çok kızgın ama bir şey diyemiyor. Harry yine
  bir iksir dersinde tabiî ki Melez Prens sayesinde küçük şans iksirini kazanıyor: Felix Felicis.

  Ron ve Hermione arasında bu yıl çekişmeler de yaşanıyor.Ron Lavender Brown adında bir kızla çıkıp onunla her yerde öpüştüğünden Hermione çok kızgın ve ikisi de birbiri ile konuşmamakta kararlı.Ama bildiğimiz gibi Ron ve Hermione’nin birbirine karşı ilgileri var açığa vuramasalar da.Harry Dean ile Ginny’yi öpüşür halde gördüğünden beri ilgisi daha da artıyor.Her ne kadar kendini o Ron’un kız kardeşi diye kandırmış olsa da.

  Bütün bunlar yaşanırken, Dumbledore Harry’ye özel dersler veriyor. Bu özel derslerde Voldemort’un geçmişi hakkında bir çok şey öğreniyor. Ve en önemli anı olan Slughorn’un anısını öğreniyor. Ancak Slughorn bu anının gösterdiği şeylerden utandığından anıyı kurcalamış ve değiştirmiş. Harry Malfoy’un ne çevirdiğini öğrenmeye çalışırken bir yandan da Slughorn’dan bu anıyı almak zorunda. Ve Felix Felicis yardımına yetişiyor. Bir kaç yudum Felix Felicis anıyı almasını sağlıyor. Ve bu can alıcı noktayı gösteren anıyı düşünselinde izlediklerinde Hortkuluklar ve Harry’nin görevi ortaya çıkıyor. Dumbledore bir hortkuluk bulduğunda Harry’yi de yanında götürmeye söz veriyor. Harry Malfoy’un peşine Kreacher ve Dobby adlı iki ev cinini onu izlemeleri için peşine takıyor. Ve Malfoy’un ihtiyaç odasında bir şeyler çevirdiğini öğreniyor. Quidditch takımının kaptanı olduğundan da bu yıl kupayı almak istiyor. Kupa maçından önce koridorda giderken Malfoy’u tuvalette görüyor ve düello ediyorlar. Harry daha önce Melez Prens’in kitabında okuduğu ama ne anlama geldiğini bilmediği bir büyüyü Malfoy’a yolluyor: SECTUMSEMPRA!!! Malfoy sanki yüzünü bir bıçakla kesmiş gibi kanlar içinde yere düşüyor ve oraya yardımına Snape yetişiyor. Ve Harry son Quidditch maçının olduğu gün cezaya kalıyor. Bu nedenle de maçta oynayamıyor. Maçtan sonra daha kazandıklarını bile bilmeden Gryffindor ortak salonuna gidiyor. Ve içerden bir zafer kükremesi geliyor. Maçı kazanıp kupayı alıyorlar. Harry ortak salona girdiğinde Ginny ona doğru koşuyor ve o anda ne olduğunu anlayamadan öpüşüyorlar. Ve Ginny Weasley ile Harry Potter çıkıyor. Bir gün Dumbledore Harry’ye bir hortkuluk bulduğunu ve onunla gelmesini istiyor. Harry gitmeden önce arkadaşlarına Felix Felicis iksirini veriyor ve şatodan ayrılıyor. Karanlık bir mağaranın içinde kara gölün ortasında bir madalyon buluyorlar. Ve Hogwarts’a geri dönüyorlar. Döndüklerinde kulenin tepesinde Karanlık İşaret’i görüyorlar. Malfoy’un Borgin ve Burkes’te tamir edilmesini istediği şey dolaplar. Biri ihtiyaç odasında, diğeri ise Borgin ve Burkes’te. Malfoy dolabı tamir etmeyi başarıyor ve birbiri arasında geçit oluşturan dolaplar sayesinde ölüm yiyenleri şatoya sokuyor. Harry Felix iksirini arkadaşlarına dağıttığından ölmüyorlar. Şatoya girecekleri sırada uzaktan bir patırtı sesi geliyor ve Harry kaskatı kesilmiş halde pelerinin altında yere devriliyor. Dumbledore Harry’yi 1 saniye için etkisiz hale getirirken Draco Dumbledore’u silahsız bırakıyor. Draco’ya verilen görev Dumbledore’u öldürmek ama o yapamayınca arkadan gelen Severus Snape o laneti haykırıyor: Avada Kedavra! Dumbledore ölüyor. Geride bir iz bırakmadan ölüyor. Mağaradan onca çaba sarf ederek aldıkları hortkuluk da sahteymiş. Daha önce R.A.B adlı biri tarafından alınmış. Harry anın şokunu atlatamıyor.Tabiki Snape’in gerçek anlamda nasıl biri olduğunu bilmeyen Harry, Snape’i suçlu buluyor. Dumbledore öldükten sonraki yıl Harry yanında Hermione ve Ron ile birlikte Dumbledore’un verdiği Hortkuluk görevini tamamlamaya çalışıyorlar. Ve maceraları bundan sonra başlıyor.
  Özet kaynağı: https://tuduim.blogcu.com/harry-pott...-ozeti/7297409

 7. #7
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,100
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Kitap Özeti

  Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Kitap Özeti


  Dursley’lerden Ayrılış

  Kitabın başında Voldemort ve Ölüm Yiyenler, Harry Potter’ı 17 yaşını doldurduğunda öldürmek için plan yapmaktadırlar. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın, Harry 17 yaşını doldurduğunda, onu karşılamak için Privet Drive’a geleceğini öğrenirler.

  Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Dursley ailesini güvenli bir yere götürür. Fakat tam Harry’i oradan götüreceklerken Ölüm Yiyenler saldırır. Bazı Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri çok özlü iksir kullanarak Harry’nin yerine geçerler ve Harry’nin kaçmasını sağlarlar.Hedwig’e bir Öldüren Lanet (Avada Kedavra) isabet eder. Ardından Voldemort oraya gelir. Deli-Göz Alastor Moody’i öldürür. Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri Kovuk’a kaçarlar.


  Birkaç gün sonra Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour Kovuk’a gelir ve Dumbledore’un Harry, Ron ve Hermione’ye olan hediyelerini verir (vasiyeti gereği). Dumbledore Harry’e ilk Quidditch maçında yakaldığı Snitch ve Godric Gryffindor’un kılıcını bırakmıştır. Fakat kılıcı ona veremeyeceklerini, çünkü kılıcın Dumbledore’un değil okulun malı olduğunu söyler. Sonradan anlaşılacağı gibi asıl kılıç Dumbledore tarafından saklanmıştır ve nerede olduğu bilinmemektedir.

  Hortkulukları Ararken

  Birkaç hafta sonra Bill ile Fleur’un düğünü olur. Fakat düğünün sonunda Bakanlık’ın Voldemort tarafından ele geçirildiği ve Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour’un öldürüldüğünü öğrenirler.

  Harry, Ron ve Hermione Hortkulukların peşine düşerler. İlk önce Grimmauld Meydanı 12 Numara’ya gider ve Kreacher ile konuşurlar. R.A.B’ın aslında Sirius’un kardeşi Regulus olduğunu öğrenirler. Regulus Slytherin’in madalyonunu (Hortkuluklardan bir tanesi) Kreacher’a saklaması için vermiş, fakat Mundungus kolyeyi çalmış ve Dolores Umbridge’e satmıştır. Harry, Ron ve Hermione Sihir Bakanlığı’na kılık değiştirerek girerler, Hortkuluk’u çalarak kaçarlar.
  Harry ve Ron kavga ederler. Ron gruptan ayrılır. Bunun üzerine Harry ve Hermione tek başlarına Godric’s Hollow’a giderler. Voldemort ile karşılaşırlar. Harry’in asası kırılır. Kaçarlar. Harry Hermione’nin asasını alır. Bu arada Gryffindor’un kılıcını bulurlar. Ron gruba geri döner.

  Ölüm Yadigarları

  Harry, Ron ve Hermione Xenophilius Lovegood’un (Luna Lovegood’un babası) evine gider ve onunla görüşürler. Xenophilius onlara 3 sihirli nesneden söz eder:Mürver Asa(güçlü bir asa), Resurrection Stone (öldükten sonra tekrar dirilten taş), Görünmezlik pelerini Bu 3 nesnenin ortak bir adı vardır: ölüm yadigarları. Harry bu nesnelerden birinin kendi Görünmezlik pelerini olduğunu, Resurrection Stone’un ise Dumbledore’un verdiği Snitch’in içinde olduğunu farkeder. Mürver Asa ise Dumbledore’un mezarındadır, fakat Voldemort gidip asayı alır.

  Harry, Ron ve Hermione saklandıkları bir yerde "Voldemort"un adını andıkları için ölüm yiyenler tarafından yakalanırlar ve kim oldukları anlaşılınca Malfoy’ların evine götürülürler. Dean Thomas, Luna Lovegood, Bay Ollivander ve cin Griphook da orada esirdir. Bellatrix Hermione’ye işkence yaparak kılıcı nereden bulduklarını, kılıcın gerçek olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Fakat kaçarlar. Dobby onları kurtarıp Bill ve Fleur’un evine götürür. Fakat Bellatrix Dobby’i öldürür. Onlar Bill’lerdeyken Remus Lupin onları görmeye gelir. Tonks’un bir bebeği olduğunu söyler ve Harry’den vaftiz baba olmasını ister.
  Harry, Bellatrix’in kılıç işini bu kadar büyütmesinden şüphelenir (Çünkü aslında aldatmaca olan sahte kılıç Bellatrix’in kasasında saklanmaktadır, eğer bu kılıç Harry, Ron ve Hermione’deyse onların kasaya girmiş olmaları gerektiğini düşünür ve kasaya girmeleri ihtimali onu çılgına çevirir. Sürekli başka ne aldın diye sorması işi iyice açığa vurur.) ve Hufflepuff’un Kupasının Gringots’ta Bellatrix’in kasasında olduğunu tahmin eder. Gringots’ta Hortkuluk’u bulup yok ederler ve kaçarlar.
  Voldemort, Harry’in Hortkuluk’ları aradığını anlar. Hortkuluklarının nerede olduklarını ve ne kadar güvende olduklarını hesaplamaya çalışır. Tam o sırada Harry Voldemort’un gözlerinden görmeye başlar ve son Horkuluk’un Hogwarts’ta olduğunu öğrenir fakat ne olduğunu öğrenememiştir. Okula gittiğinde hortkuluğun ne olduğu kolayca açığa çıkacaktır.(Rawenclaw’ın tacı).

  Hogwarts Savaşı

  Harry, Dumbledore’un kardeşi Aberforth’un yardımı ile Hogwarts’a girer. Bu sırada Voldemort, ordusu ile Hogwarts’a saldırır. Hogwarts’takiler de boş durmaz, 17 yaşın üstündeki öğrenciler savaşmak için kalır. Bu sırada Yine Aberforth’un yardımıyla Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri, öğrencilerin aileleri, okuldan uzaklaşmış öğrenciler geri döner. Savaş sonunda 50 kişi ölür. Fred Weasley, Remus Lupin ve Tonks da ölür. Bu sırada Harry, Ron ve Hermione Rawenclaw’ın tacını bulmak için İhtiyaç Odası’na giderler. Fakat Malfoy, Crabbe ve Goyle ile karşılaşırlar.Crabbe ölüm yiyenlerden öğrendiği bir ateşli büyü yapar ama kontrol edemez büyüyü yaptığı yangından dolayı ölür.Hermione ve Ron acı¤¤¤¤¤ Malfoy ve Goyle ‘yi kurtarır. Çıkan yangından dolayı Hortkuluk yok olur. Çıkan yangının ateşi hortkulukları yok etme özelliğine sahip birkaç maddeden biridir.

  Voldemort ve Nagini’yi bulmak isteyen Harry Voldemort’un gözlerinden onların Çığlık atan barakada olduklarını öğrenir ve üçlü oraya gider. Gittiklerinde, Nagini’nin, Voldemort’un emri ile Snape’i öldürdüğünü görür. Snape, ölmeden hemen önce Harry’e bazı anılarını aktarır. Harry, Snape’in çocukluğundan beri Lily Evans’a (Harry’nin annesi) aşık olduğunu, Voldemort Lily’yi öldürmek için aramaya başladığı andan itibaren aslında Dumbledore adına çalıştığını, Harry’yi yıllarca Dumbledore’la birlikte koruduğunu, Dumbledore’un en çok güvendiği adamı olduğunu ve Dumbledore’u öldürmesinin, Dumbledore’un planının bir parçası olduğunu öğrenir. Anılar bittikten sonra Harry, kendisinin de bir Hortkuluk olduğunu Voldemort’un isteği dışında ruhunun bir parçasının Harry’nin bedenine girdiğini ama bundan Voldemort’un bile haberinin olmadığını öğrenir. Yani kendisinin de ölmesi, özellikle de Voldemort tarafından öldürülmesi gerekmektedir. Harry, Voldemort’la karşılaşmaya gider, bu arada yolda Diriltme Taşı'nı kullanır ve ölüme doğru giderken yanında James, Lily, Sirius ve Lupin’i görür, onlarla konuşur, yanında yürümeleri ona cesaret verir. Voldemort’u bulduğunda hiçbir şey yapmaz. Voldemort Harry’i öldürür.

  Harry rüyasında kendini King’s Cross istasyonunda bulur. Dumbledore ile uzun uzun konuşur.

  Harry aslında ölmemiştir, çünkü Harry’in kanı Voldemort’un damarlarında akmaktadır. Bu nedenle Voldemort Harry’i asla öldürememektedir. Harry’in içindeki Hortkuluk da yok olmuştur.

  Harry uyanır fakat belli etmez. Narcissa Malfoy Voldemort’un emriyle Harry’nin ölüp ölmediğini kontrol eder; ama o anda gözü kendi oğlundan başkasını görmediği için Harry’nin yaşamasına Voldemort’un kazanıp kaybetmesine aldırmaz, ona Draco’nun iyi olup olmadığını sorar Harry’den evet cevabını alınca kalkar ve Harry’nin ölmüş olduğunu ilan eder. Ölüm yiyenler sevinç içindedir. Hagrid, Voldemort’un zoruyla Harry’in bedenini Hogwarts’a götürür. Voldemort herkese Harry Potter’ın kendi canını kurtarmak için kaçarken öldürüldüğünü, artık direnmemeleri gerektiğini söyler. Fakat bu sırada Grawp’ın gelmesi; Hogwarts’ın ev cinlerinin, Kreacher’ın önderliğinde ve efendisi Regulus için, Voldemort’a karşı savaşmaya başlamaları ortalığı karıştırır. Bu karışıklıktan yararlanan Harry gizlice ortadan kaybolur ve Görünmezlik Pelerini’nin altına girer. Bu sırada Neville ise Gryffindor’un kılıcı ile Nagini’yi öldürür. Yani tüm Hortkuluklar yok olmuştur. Voldemort artık bir ölümlüdür.

  Herkes birbiri ile düello yapmaya başlar. Molly Weasley, Fred’i öldüren Bellatrix’i öldürür. Voldemort tam Bayan Weasley’e saldıracakken Harry ortaya çıkıp Voldemort’u engeller. Herkes Harry’in hayatta olduğunu görünce çok şaşırır. Harry, Voldemort ile konuşur. Mürver Asa'nın asıl efendisinin kendisi olduğunu söyler.Mürver Asa da bu sırada Voldemort’un elindedir. Harry ve Voldemort düello yaparlar. Voldemort’un Avada Kedavra laneti ile Harry’in Expelliarmus büyüsü havada karşılaşır. Fakat Mürver Asa’nın gerçek sahibi Harry olduğu için Avada Kedavra laneti seker ve Voldemort’a çarpar. Voldemort ölür ve savaş sona erer. Harry, Mürver Asa’yı alıp kendi asasını tamir eder ve Mürver Asa'yı Dumbledore’un mezarına, yani ait olduğu yere, bırakmaya karar verir.voldemortun tüm öldürdükleri geri döner.

  19 Yıl Sonra:Kitabın son bölümü Harry Potter ve arkadaşlarının 19 yıl sonraki yaşantısını anlatmaktadır.Harry ve Ginny evlenip 3 çocuk sahibi olurlar.James Potter Lily Potter ve Albus Severus Potter’dır.Mutlu olurlar.Ayrıca Ron Ve Hermione’de mutlu olur ve onlarında 2 çocukları olur Rose Weasley ve Hugo Weasley.

  Özet kaynağı: https://tuduim.blogcu.com/harry-pott...-ozeti/7297508

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Ekim.2015, 20:50
 2. Harry Kewell İlk Kez Açıkladı
  Konu Sahibi donjuanhose81 Forum Galatasaray
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Ağustos.2015, 16:37
 3. Spk İleri Düzey Kitapları
  Konu Sahibi tuncakca57 Forum Site Ekle
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Kasım.2014, 11:24
 4. Dil Kitapları sitesi
  Konu Sahibi tuncakca57 Forum Site Ekle
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Kasım.2014, 21:35
 5. Spk İleri Düzey Kitapları
  Konu Sahibi tuncakca57 Forum Site Ekle
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Kasım.2014, 13:18

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya