Eleştirel Site Hacklendikten Sonra Belini Doğrultamadı

İtalya’da iltaccoditalia.info gazetesi ve sitesi, siber saldırıya uğradığı 14 Ekim’den beri zor durumda. Serveri çöktüğünden bir daha yayın geçemeyen gazeteyi usulsüzlükten suçlanan bir belediye başkanı hedef aldı.

İtalya’da merkezi Lecce kentinde bulunan iltaccoditalia.info İnternet sitesi, 14 Ekim’de uğradığı siber saldırı sonucu Sunucuları (server) çöktüğünden beri yayına geçemedi.


Mali kaynak sıkıntısı nedeniyle serverleri tamir ettiremeyen online gazetenin müdürü Marilù Mastrogiovanni, planlı bir saldırının hedefi olduklarını inanıyor. Bu nedenle Mastrogiovanni, sabotajı yapanların belirlenip cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu.


Siber saldırıya uğramadan önce site, Casarano Belediyesi’nde yaşanan usulsüzlükleri İtalya kamuoyunun önüne getirmişti.

Hacklendiler, başkan sokaklarda afiş bastı

Marilù Mastrogiovanni, saldırıdan birkaç saat sonra Belediye Başkanı Gianni Stefano’nun ilçe sokaklarına kendisine hitaben kaleme alınmış bir açık mektubu afiş halinde astırdığını, afişte belediyesindeki usulsüzlüklerden söz eden haberlerini eleştirdiğini bildirdi; “Bu tam bir tesadüf ancak bizi de endişelendirmiyor değil. Bu afişleri açık bir yıldırma girişimi olarak gördüğüm için polise de şikayet ettim” dedi.

Mastrogiovanni: Bizimkisi küçük bir gazete…

Son yıllarda sitede çıkan haberler sonucunda gazeteci birçok kez tehdit ve yıldırmayla karşı karşıya kaldı; yerel mafyadan şüphelendiği bir olayda da bilgisayarları ve fotoğraf arşivleri çalındı. Hakkında bugüne kadar birçok dava açılan gazeteci, ceza almadan kurtuldu. Ancak uğradığı baskılar hiç son bulmadı; “Sindirilmiş değilim ama ciddi endişem var” diyor.


“Sitemizi yeniden işler hale getirmek için maddi kaynağa ihtiyacımız var. On yıl içinde ilk kez baş etmekten bir hayli zorlandığımız bir sorunla karşı karşıyayım. Bizimkisi, gazetecilerin kurduğu bir kooperatifin yayımladığı küçük bir gazete. Sınırlı kaynağım var ancak kamu kaynaklarından yararlanmıyoruz. Yeterli kaynak yaratana kadar etkinliklerimize son vermek zorundayız”.

Spampinato: Gazete bir direniş kaynağı

İtalya’da medyaya yönelik saldırı, tehdit ve ihlalleri tespit eden ve haritalandıran Habere Oksijen (Ossigeno per l'informazione) Girişimi kurucusu Alberto Spampinato, iltaccoditalia.info site ve gazetesinin son on yılda iletişim özgürlüğünde direnişin kaynağı olduğunu kanıtladığını, kamu kişilik ve kurumların mali kaynakları kullanmasını analiz ettiği ve kamu yarını gözeterek sorunları gündeme taşıdığını açıkladı.


İtalya, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün yayımladığı 2013 Dünya Basın Özgürlüğü Sıralamasında 180 ülke içerisinde 57. Sırada yer aldı. Bu ülkede medya temsilcileri, yoğun tehdit ve fiziki saldırıların hedefi oluyor.

Bianet: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgu...i-dogrultamadi