Eğer birbirine yapışmış, kümelenmiş kuru meyvelerinizi (kuru üzüm, kuru kayısı gibi) ayırmak istiyorsanız, meyveleri sıcak fırına koyun. Isı, onların birbirlerinden ayrılmalarını sağlayacaktır. Ya da isterseniz meyveleri kaynayan su buharına tutmak da aynı işi görecektir.

Yeni bir baharatı deniyorsanız, bir tutamını 2 çay kaşığı tereyağı ya da krem peynirle karıştırın. Bir saat kadar bekleyin ki tat ortaya çıksın. Daha sonra karışımı bir parça ekmek ya da krakere sürerek sonucu test edin.

Yumurtanın tazeliğini anlamak için yumurtayı soğuk su dolu bir tasa koyun. Çok taze bir yumurta tasın dibinde yanlamasına duracaktır. Bayat yumurta suyun üzerine çıkar, onu kullanmayın. Eğer yumurta birkaç günlükse tasın dibinde duracaktır, ama sivri tarafı hafifçe yukarı doğru bakar. 1, 1,5 haftalık yumurta tasın dibinde ancak sivri tarafı iyice yukarı doğru durur.

Önce sıcak suya tutarsanız sarımsakları çok daha kolay ayıklarsınız.

Soğan soyarken gözyaşı dökmemek için, soğanları doğradığınız bıçağın ucuna küçük bir parça ekmek koyun.

Yumurta haşlarken kabuklarının çatlamaması için kaynama suyuna birkaç damla sirke ekleyin.

Bakır tepsi ya da tencere temizlemek için; tuz, un ve sirke kullanarak bir macun hazırlayın. Hazırladığınız macunu yüzeye sürün, bir saat kadar bekleyin ve daha sonra yıkayın.

İster inanın ister inanmayın, sıcak içeceklerinizde kullandığınız suyu kaynatmanın bir “doğru” yolu var. Suyu önceden ısıtılmış bir demliğe koyun ve hızlı bir şekilde kaynatın. Kaynar kaynamaz ateşten alın ve kullanın. Eğer suyun yavaş yavaş kaynamasına ve buharlaşmasına izin verirseniz, iyi suyun büyük bölümü havaya karışacaktır ve geride kalan su daha çok miktarda kireç, demir ve diğer maddelerden içerir.

Kristallerinizin üzerindeki lekelerden kurtulmanın en iyi yolu 1 ölçü sirkeye 3 ölçü su katarak hazırlayacağınız temizleme formülüdür. Kristallerinizi bu suyla yıkayın ve temiz bir bezin üzerinde kendi kendilerine kurumalarını bekleyin. Eğer lekeler ciddiyse birkaç kez aynı işlemi yapmalısınız.