Cloudflare websitenizi genel anlamıyla saldırılara karşı kalkan görevi üstlenen, spam içerikli saldırılara karşı koruyan, cache serverları aracılığı ile açılış hızlarını optimize eden ve band kullanım aralığını %50’lere varan oranlarda olumlu yönde etkileyen bir servis sağlayıcıdır. Sitenizi Cloudflare‘ye bağladığınızda tüm bu saydığımız özelliklerden yararlanabileceksiniz.
Cloudflare dünya genelinde sahip olduğunu sunuculara sitenizi entegre ederek cache işlemleri gerçekleştirir. Bu sayede sitenize giriş hızları optimize edilmiş olur, eğer bir saldırı alırsa siteniz son cache bilgisi hakkında bilgi alabilme imkanına da sahipsiniz.


Cloudflare‘ye sitenizi entegre ettikten sonra sitenize girip çıkanların kimler olduğunu görebilir, sitenize olabilecek saldırı önleyebilirsiniz. Ücretsiz sürümünde bu imkanlardan yararlanma olanağı sunan Cloudflare‘yi ücretli olarak kullandığınızda ise daha çok servis imkanından yararlanabilirsiniz.C

Kurulumunu nasıl ayarlarım?
CloudFlare’i kullanmak için yapmanız gereken 2 basit şey var:


CloudFlare’a üye olup sitenizi eklemeniz.
Sunucu adlarınızı (nameserver), CloudFlare’a ait sunucu adlarıyla değiştirmeniz.
Bu ikisinin de nasıl yapıldığını burada anlatacağız.


Biz burada en çok kullanılan şirketlerden biri olan Go Daddy için sunucu adlarının nasıl değiştirildiğini göstereceğiz. Bütün barındırma firmalarında uygulayacağınız işlem üç aşağı beş yukarı böyledir:


Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Site ayarları>Alan adı yönetimi” ayarlarını açın.
{alt}
Alan adınıza tıklayarak ayarlarına girin.
{alt}
Nameservers (sunucu adları) yazan kısmı bulun. Şu anlık birşey değiştirmiyoruz, bu değişikliği CloudFlare’a üye olup sitemizi ekledikten sonra yapacağız.


CloudFlare’a üye olun:
Cloudflare.com adresini açın ve hesap oluşturmak “Sign up” tıklayarak çıkan formu doldurun. Giriş yaptıktan sonra “Add a website” yazısına tıklayın ve alan adınızı girin