Far Cry 4 (PC) İncelemesi


Far Cry 3 gerçekten tam bir cehennem tatiliydi. Far Cry 4’te işler biraz daha değişiyor. En azından tatile gitmediğimizin farkındayız. Annemizin ölmeden önceki son dilediğini gerçekleştirmek için Kyrat’a doğru yola çıkıyoruz. Ama yolda başımıza gelen olaylar ve sonrası bizi “yoldan çıkartıyor”. Aslına bakarsanız oyunun hikaye kurgusu kelimenin tam anlamıyla dandik. Kyrat’ın diktatörü Pagan Min’e karşı savaşa başladığımızda bu kadar kısa sürede çalıda saklanıp adam gırtlaklamaya kadar bir çok işi bir profesyonel asker edasıyla nasıl gerçekleştirebildiğimizi hiç sorgulamayalım. O kısımlar Far Cry 3’teki gibi daha düzgün bir kurguyla oturtulmamış ama olsun işte eğlenceli deyip geçelim.
Far Cry 4’te soylu bir amacımız var. Her ne kadar ülkeye annemizin küllerini serpmek için gelsek de diktatöre karşı koyan Golden Path örgütünü kuran kişinin oğlu olduğunu öğrenmemiz çok zaman almıyor. Hikaye bu ya, biz de madem buradayız insanlara yardım edelim deyip işe koyuluyoruz.
Eğer yeni haritayı, ülkeyi ve sanat yönetimini bir yana bırakırsak oyunun bundan sonrası aslında Far Cry 3 versiyon 1.2 diyebiliriz. Far Cry 4’ün tek kişilik kısmı, oynanış esasları olarak Far Cry 3’ün hatalarından arındırılmış ve sıkıcı kısmının çıkartılmış hali. Sıkıcı demişken hala o anlamsız üst arama, ot kesme ve deri soyma animasyonlarının uzun sürelerine katlanmak zorundayız. Ama en azından artık ot kestikten sonra şırıngalarımız otomatik olarak yapılıyor.
Eğer bir bölgedeki radyo kulesini ele geçirmişseniz o bölgedeki görev noktasına rahatlıkla gidebliyorsunuz. Bunun için bir araca binip kulenin kapsama alanına girdikten sonra ALT tuşuna basmanız yeterli. Siz müdahale etmedikçe aracınız bir Google arabası gibi otomatik olarak sizi görev bölgesine götürüyor. Yani yolda kaza yapıp bir yerlerden yuvarlanma riskiniz yok. Ama kontrolü istediğiniz zaman ele alabilirsiniz.


Açıkçası oyunun geri kalanı Far Cry 3’ün aynısı. Gene üslere saldırıp ele geçirmeye, radyo kulelerini kendi tarafımıza geçirip haritayı açmaya ve hayvanları öldürüp kendimize çeşitli çantalar yapmaya devam ediyoruz. Burada oyuna eklenen minik helikopterden de bahsetmek istiyorum. Oyunda uçuş elbisesi (wings suit) ve paraşütü saymazsak gerçekten uçmamızı sağlayacak tek şey bu tek kişilik helikopter. Co-Op modunda helikoptere bir de arkadaşımızı alabiliyoruz ve bu sayede haritada kolayca ve hızlı bir şekilde hareket edebiliyoruz. Rehberde bahsettiğim numarayı uygularsanız bu helikopterin avantajını tam olarak kullanabilirsiniz.


Manzarayı seyretmeye doyamayacaksınız


Far Cry 4’ün haritası gerçekten çok güzel işlenmiş. Manzara o kadar güzel ki durup seyretmeye değiyor. Tabii bunu yaparken arkadanızda bir ayı veya kurt sürüsü bırakmadığınıza emin olmalısınız. Hayvanlardan bahsetmişken düşman askerlerinden daha çok hayvanlarla başa çıkmakta zorlanacağınızı da ekleyeyim. Hayvanların yapay zekası çok ince kurgulanmış. Eğer karşınızda bir sürü varsa siz saldırdığınızda kaçıp toplu halde üstünüze geliyorlar. Ayı, fil veya gergedan gibi başlı başına doğal felaket olan hayvanlar ise, eğer elinizde sağlam bir şey yoksa canınıza okuyor. Ha buna bir de arı kovanlarını eklemek gerek. Far Cry 4’te derisini soyduğunuz hayvanlardan çıkan eti alıp düşmanların arasına attığınızda bir vahşi hayvan ortaya çıkıp düşman üssünü veya asker grubunu karıştırıyor. Kalabalık grupları daha hızlı temizlemek istiyorsanız bunu kullanmanızda hiç bir sakınca yok. Bırakın hayvan önce ortalığı karıştırsın ve bir iki düşman askerini alt etsin. Siz de arada onları ufaktan ayıklayın. Bu tam bir iti ite kırdırma stratejisi. Çok parlak hareketlerde bulunmayan düşman askerleriyle uzun süre uğraşmak istemiyorsanız bu strateji çok işe yarıyor. Arı kovanları ise düşmanlarınız bu kovanların yakınındayken uzaktan dürtmeniz gereken yerler. SAKIN yakınındayken kovanlara dokunmayın.
Oyunda eşyaları tüccarlardan veya güvenli odalardan alabilirsiniz. Burada bazı eşyalarlar parayla yada bazı görevleri yaptıkça açılıyor. Burada özellikle signature eşyaları sıradan eşyalara göre oldukça üstün. Üzerinize dört eşya aldığınızda en az bir eşyanın signature eşyayı olmasına dikkat etmelisiniz. Kritik anlarda bunlar hayatınızı kurtarabiliyor.
Yetenek ağacı ikiye ayrılmış. Bir tarafa saldırı yetenekleri öteki tarafa ise savunma yetenekleri toplanmış. Oyun tarzınıza göre burada biraz zaman geçirmenizi tavsiye ederim. 3. yada 4. seviye yeteneklere göz atıp puanlarınızı uzun döneme göre hesaplayarak dağıtın. 1 puanı hemen harcamak yerine 3 puanı daha etkili bir yeteneğe harcamak bazı kritik anlarda hayatınızı kurtarabilir.
Oyunda rastlansal olarak Golden Path üyeleri ve Pagan Ming’in askerleri arasındaki çatışmalara denk gelip sizde savaşa katılırsanız veya rehine görevlerini yaparsanız karizma puanı kazanıyorsunuz. 3 token kazandığınızda dilediğiniz zaman Golden Path’ten bir takım askeri sizinle beraber savaşması için yanınıza çağırabiliyorsunuz. Ben bu özelliği kritik zamanlar dışında pek kullanmadım ama sıkı savunulan yerlerde ortalığı karıştırmak için kullanabilirsiniz.
Oyun ilerledikçe Golden Path’in liderlerinden Amita ve Sabal’ın verdiği görevler arasında seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu seçimleriniz oyunun ana senaryosundaki ilerleyişinizi ve sonrasında karşınıza geçecek görevleri etkiliyor. Bu da size oyunun tek kişilik senaryosunu tekrar oynama imkanı veriyor. Ha ben tekrar oynar mıyım? Sanmıyorum. Ama oyun size böyle de bir seçenek sunmuş.