Büyük bir gösteri bu! Call of Duty serisi, sinematik anlatımı en iyi yapan oyun serilerinden birisidir ve Advanced Warfare ile bunu bir defa daha kanıtlıyor.


Bu yıl sanki eski Quake serilerine bir dönüş var. Titanfall ile başlayan hoplamalı zıplamalı FPS oynanışı Call of Duty: Advanced Warfare ile devam ediyor. Nasıl Hollywood dönüp dolaşıp aşk ve tarihi aksiyon filmlerine sararsa, oyun endüstrisi de indie ve hızlı FPS oyunlarıyla kendine yeni bir kan arıyor.
Call of Duty: Advanced Warfare bu defa kahraman Amerikalı temasını işlemiyor. Evet, oyunun başında Güney Kore’yi Kuzey Kore’ye karşı savunmak için cepheye gidiyoruz ama hikaye oradan sonra kalıpların dışına çıkıp, bizi tüm dünyaya egenem hale gelen bir özel güvenlik şirketiyle karşı karşıya getiriyor. Şirket demişken şirketin tüm dünya coğrafyasına yayılmış bir orduya sahip olduğunu belirtmekte fayda var!
Zaten oyunda giydiğimiz ve bize ekstra güçler kazandıran exosuit de bu şirketin bir teknolojisi.
Tek kişilik senaryo ve Kevin Spacey
Call of Duty: Advanced Warfare’in tek kişilik senaryosu Call of Duty: Ghost’tan çok daha iyi. Merak etmeyin burada köpek yok! Senaryo sürprizlerle örgülenmiş ve her görevin üstünde ince ince çalışılmış. Spoiler vermemek adına senaryonun ayrıntısına çok girmeyelim ama kısaca baş kötüyü oynayan Kevin Spacey’nin sahibi olduğu Atlas Corporation’a katıldığımızı ve operasyonlara gittiğimizi söyleyelim. Sonradan işler değişiyor ama orasını oyunu oynayıp görmelisiniz.
CoD:Advanced Warfare’da Kevin Spacey’nin senaryo ve oyun akışına katkısı büyük. Yan karakterler ve takım arkadaşlarımız da ondan aşağıya kalmıyorlar. Burada başrolde olan bir başka aktörde kullandığımız teknolojiler. 2071 yılının olası savaş teknolojileri bu oyuna çok mantıklı bir şekilde yedirilmiş. Drone’lar, duvarların arkasını gösteren eşyalar, farklı işlevleri olan el eşyaları vs. derken elinize altında bir sürü eğlenceli oyuncak dolduruluveriyor. Videomuzda ayrıntılı olarak anlattığımızdan burada fazlasına girmiyorum. Yapay zekanın ise “tahmin edilebilir” hareketler yaparak oyunu eğlenceli kıldığını söylemeliyim. Size daha fazlasını vermiyor ama azını da sunmuyor. Eğer iyi bir FPS oyuncusuysanız keyif alacağınıza şüphe yok.


Çok kişilik mod nasıl olmuş?
Çok kişilik modda hem harita sayısı yeterli, hem de modlar arasına klasik mod yerleştirilmiş. Yani illaki hoplayıp zıplamak istemiyorsanız oyunu klasik bir FPS gibi de oynayabilirsiniz. Ha, bu modda zombie veya uzaylı modu olmadığını da ekleyelim. Saf aksiyon FPS! Yanlız zıplayabilmek hatta bir süreliğine havada kalabilmek, haritalara üçüncü boyutu eklemiş. Artık koridorlar arasında gitmiyorsunuz. Üzerinden aşılabilecek duvarların ve kutuları üstünde de düşmanlar bulunuyor. Klasik FPS haritalarındaki 3 veya 4 koridorlu tasarımlar burada değerini kaybediyor.
Çok kişilik mod, önceki FPS oyunlarında bulunan karakter özelleştirme işini ise bir adım öteye götürmüş. Kendi favori yeteneklerinizi ve eşyalarınızı set halinde seçip onları kişiselleştirebilme özelliği aynen duruyor. Üstüne askerinizin üstünü başını çılgınlar gibi değiştirebileceğiniz bir bölüm gelmiş. Ben buraya bez ya da kağıt bebek giydirme oyunu diyorum. Yani askerinizin dış görünümünü istediğiniz gibi yapıp “tarzını” oluşturabiliyorsunuz. Buradaki parçalar ve yeni eşyalar siz seviye atladıkça geliyor.
Bu kısa incelememizi özetlemek gerekirse: Call of Duty: Advanced Warfare, önceki Ghosts saçmalığından sonra kendini toparlamış ve oyunun meraklıları için elle tutulur güzel bir oyun olarak karşımıza gelmiş. Eğer seriye geri dönmek istiyorsanız güzel bir başlangıç olabilir.