Popüler sosyal ağ sitesi Twitter, sistemdeki hataları bulup rapor edecek hata avcılarına para ödülleri vermeye başlıyor.


Twitter’ın hata avı duyurusunu daha önce Facebook, Microsoft ve Google‘ın da yaptığını biliyoruz. Kullanıcıları birer test uzmanı gibi kullanmak, son zamanlarda firmaların pek hoşuna gidiyor. Küçüklü büyüklü ödüller ve bazen de bu firmalarda bir kariyer başlatma imkanı olması da, programlamaya, kod okumaya ve hata bulmaya meraklı dikkatli kullanıcıları cezbediyor.


En son olarak Twitter da sistemindeki hataları, bug’ları, zayıflıkları veya güvenlik açıklarını bulup raporlayanlara, 140 Dolar’dan (140 karakter sınırına gönderme olarak, gerçi bu sınırı aşmanın yolu da açıklandı) başlayan çeşitli miktarlarda ödül vereceğini duyurdu. Ama burada önemli bir önşart var. Hata avcıları buldukları açığı başkaları ile paylaşıp duyurmadan önce mutlaka Twitter’a rapor etmeli ve açığın kapatılmasını beklemeliler. Aksi takdirde ödülü alamıyorlar.


Hatanın veya güvenlik açğının Twitter’ın web sitesinde olması da zorunlu değil. Twitter’ın mobil web sitesinde, iOS veya Android uygulamalarında ve Tweetdeck gibi eklentilerinde de çıkacak hatalar kabul ediliyor. Twitter’ın hata avı kurallar ve başvuru sayfasına bakarsanız, şimdiye kadar 44 kişiye teşekkür edilmiş ve 46 açık kapatılmış. Sayfada en çok bug bulan kullanıcıların listesi de yer alıyor.


Her ne kadar bazen Twitter firmasının bazı durumlarda kullanıcılardan habersiz gizlice testler yaptığını duysak da, bu yine de en popüler sosyal medya sitelerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.