Son yıllarda rekabet’in, oyun dünyasından çıkıp, şirketler arası bir çatışmaya döndüğü bu zamanlar da yeni çıkacak olan FIFA 15 ve PES 15’in ön incelemelerini bu yazımda bulabileceksiniz.


EA Sports’mu? Konami’mi?


2009’dan sonra liderlik koltuğunu PES’e kaptıran EA, koltuğunu 2014’te geri kazanmış olacak ki; satış rakamlarında FIFA çok büyük bir fark açmıştı. PES için 4 yıllık süren formatı değiştiren Konami, son versiyonda öyle bir motora geçmişti ki, adeta EA’ya “koltuğu al sende kalsın” diyerek beklentilerin çok çok altında bir oyuna imza atmıştı.


Özellikle oyun konsollarının üzerinde taht kuran PES’in, böylesine saçma grafik motorları kullanarak o tahttan inmesi, herkes tarafından şaşkınlıkla karşılanarak, tekrar FIFA’ya dönülmesinin nedeni de olmuştu. PES 14’te kullanılan kaplamalar, biz oyun severlere FIFA 10’u hatırlatırken, FIFA 10’da ki gibi “pastel boya ile boyanmış bir oyun” eleştirilerini almıştı.


İki oyun arasında geçen bu rekabet ise şimdilerde şirketler arasına taşmış olacak ki; iki şirketin elemanları arasın da twitter gibi sosyal ağlar üzerinden karşılıklı salvolar yapılıyor. Böylesine rekabetin yaşandığı bir ortam da bizde, iki oyunun ön karşılaştırmalarına geçelim.


Grafikler Ne olacak?


Yeni çıkan oyunlar için ilk konuşulacak konu, elbette grafiklerdir. Bizde ilk olarak grafiklere değinelim.


Konami, geçen sene PES 14’te, Kojima‘nın yeni nesil konsollar için geliştireceği oyunlarda kullanmak üzere hazırladığı Fox Engine‘den yararlanmıştı. Kısıtlı bir zamanda motoru ayarlamaya çalışan Konami, maalesef yeni grafik motorunu iyi senkronize edemeyerek büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı.


PES 15’e dair herhangi bir donanımsal bilgiden bahsetmeyen Konami’nin, sadece Avrupa Başkanı Shinji Hiran “hatamızın farkındayız, PES 15 çok daya iyi arınmış bir oyun olarak gelecek” diye bir açıklama da bulunmuştu.


İki şirketin de bilgi vermekten kaçındığı bu durumda PES, grafik motorunu değişecekken FIFA ise aynı motoruna devam edecek gibi duruyor.


Ignite oyun motorunu kullanan FIFA ise son versiyonunda da aynı motoru kullanarak üzerinde kişisel olarak değişimler yapmışa benziyor ki, yayınladıkları tanıtım videosun’da saha için de oluşan etmenler bizi gerçek bir maç atmosferine itiyordu.


Bu gözlemlediğimiz durumları karşı karşıya getirirsek; sanki bu sene de eğer PES yine büyük bir çıkış yakalayamazsa; FIFA, daha iyi bir grafik çalışması sunmuş olacak…


Oynanış ve Oyun Modu


Son 3 sene itibari ile CPU tarafından sergilenen yapay zeka oyunuyla büyük iş başaran FIFA, bu sene de aynı bileşenleri kullanarak pek bir değişime gitmeyeceği tahmin ediliyor.


Fakat son oyun ile adeta çağ gerileyen PES’te bu durum hala bilinmemezliğini korurken, her iki oyun da oluşturdukları oyun modlarını bu sene de üstüne katmayarak devam ettirecekler.


fifa


Sponsorlar


Alınan şirket sponsorları ve oyuncu, takım lisansların da hiç bir sorun çekmeyen FIFA, bu sene de EA ile rahat bir nefes alacakken, PES’te durum yine farklı olmayacak. UEFA’nın bile lisans konusun da PES ile yaptığı anlaşma varken, PES’in hala bazı lig ve takımlarla anlaşamaması bizler için yine bir hayal kırıklığı olacak.


Online Sistemler


FIFA, bu sene oluşturacağı Ultimate Team ile fazla bir değişikliğe gitmezken, sadece yeni oluşturacağı oyun kartlarına farklı fonksiyonlar getireceğini belirtmişti.


Online konusun da çok geri de kalan PES ise, bu konuda yine bir güncelleme ve yükseltme yapmaktan kaçarak yine olduğu yerde sayacak gibi görünüyor…


Süper Lig Olacak mı?


Yıldırım Demirören,Türkiye Futbol Federasyonu’nun başına geçtiğinde ilk icraatlarından biride Electronic Arts ile olan sözleşmeyi feshederek, takımlarla birebir anlaşma sağlamasını istemek olmuştu.


EA Games, TFF’nin bu tutumundan sonra Süper Ligimizi oyundan çıkararak sadece Galatasaray ile anlaşma yoluna gitmişti.


PES ise ilk başlarda Türkiye’den sadece 4-5 büyük takımı kendi takım listesine alırken, son oyunlarında o da FIFA gibi sadece Galatasaray ile anlaşma imzalamıştı.


PES 15’te ise, Fenerbahçe’nin de oyunda olacağı söylenirken sadece Türkiye’den iki takımın olması bekleniyor.


Eğer EA, bu sene için bir sürpriz yapmazsa FIFA 15’te de yine sadece Galatasaray olacak gibi duruyor…