Harici diskinizde meraklı bakışlardan gizlemek istediğiniz bilgiler var. Şifre atamak ise sorununuzu çözmede yeterli değil.


Sürücüleri görünmez yapabilirsiniz. Tabii bu onlara erişmenize engel değil ama yine de Explorer'da görünmeyecekler. Bunu Windows Kayıt Defteri'ndeki bir iki sihirli dokunuşla gerçekleştirebiliyorsunuz. Başlat kısmındaki arama alanına "regedit" yazıp [Enter] tuşuna basın. Oturumu yönetici hesabıyla açtıysanız gelen Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresine onay vererek geçin. Akabinde "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Curr entVersion\Policies\Explorer" anahtarına gidin. Pencerenin sağ tarafında "NoDrives" anahtarını "Düzen / Yeni / DWORD değeri" ile oluşturun. Daha sonra bu yeni başlığı çift tıklayarak açın. Şimdi saklamak istediğiniz sürücüyü belirlemeniz gerekiyor. Bunun için ilkin saklamak istediğiniz sürücünün harfini belirlemeniz gerekiyor.


Bunu her sürücü harfi için gerçekleştirebilirsiniz. Akabinde yeni DWORD değerine çift tıklayın. "Taban" kısmından "Ondalık" kısmını seçin ve gereken değeri soldaki "Değer verisi" kısmına girip yaptığınız değişiklikleri "Tamam"a basarak onaylayın. Daha sonra Kayıt Defteri'ni kapatın. Windows Explorer'ı yeniden başlattığınızda sürücü artık görünmeyecek.


Not: Sürücüleri gizlemeniz verilerinize ulaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Gizli sürücülere ulaşmak için o sürücünün harfini tarayıcı adres çubuğuna girip [Enter]'a basmanız yeterli.