İnternette yaptıklarınızı kimler izliyor? Buna iyi mi engel olabilirsiniz? Bilmeniz gerekenler burada.

Çevrimiçi herhangi bir şey yaptığınızda, birileri kesinlikle sizi izliyor. Ve sizi izleyenler yalnız sitenin yada servisin sahipleri değil. ISP'niz, toplumsal medyanız, reklam firmalarından biri yada güvenlik servisleri, siz bilincinde olmadan sizi takip ediyorlar. Peki bu mevzuda ne yapabilirsiniz?

Çevrimiçi bilgilerinizin ne kadarını istenmeyen kişilerle paylaştığınızı idrak etmek, sanıldığından daha kolay. Firefox için geliştirilen Lightbeam eklentisi ile neresi ile ne kadar informasyon paylaştığınızı birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz. Örneğin, tipik bir gazete sitesinde 31 farkı site ve servise merhaba deyin: araştırma firmaları, reklam firmaları, toplumsal ağlar, yazı tipi sağlayıcıları, ve gene reklam firmaları.

Doğal bu siteler mutlak bir halde fena yada kaygı etmemizi gerektirecek bir şey yapmıyorlar. Oldukça büyük çoğunluğu yalnızca kullanıcının siteye iyi mi geldiğine ve hangi tarayıcıyı kullandığına bakıyor. Gene de, Feysbuk dışı web kullanımınızı Feysbuk ile paylaşmak istemiyor, yada alışveriş sitelerinin fiyatlarını hangi sitelerden geldiğinize bakılırsa ayarlamasını istemiyorsanız, izlerinizi saklamanız o kadar da kolay olsa gerek.

İzleyenleri seyretmek

İdeal bir dünyada, tarayıcının gizli saklı modunu kullandığınızda ve sitelerin sizi izlemesini istemediğiniz ayarını işaretlediğinizde, firmaların sizi takip etmeyi bırakması lazım. Fakat maalesef web bu şekilde işlemiyor.

Her bir toplumsal medya paylaşma tuşu, her reklam, her siteye gömülmüş video sizin çevrimiçi aktiviteleriniz hakkında son aşama detaylı bir fotoğraf çıkarmaya katkıda bulunuyor. Bunun olmasını istemiyorsanız, onları engellemeniz gerekecek.

En etkili engelleme araçlarından kabul edilen Ghostery, oldukca kullanılan tarayıcılar için bir eklenti olarak indirilebiliyor. Android ve iOS sürümleri de mevcut. Yükledikten sonrasında Ghostery, malum (1,900'den fazlasını biliyor) casus siteleri saptıyor ve engellemenize izin veriyor. Ne çeşit şeyleri engelleyeceğine siz karar verebiliyorsunuz, böylece, mesela isterseniz toplumsal medya paylaşım tuşlarını yerinde bırakabilirsiniz.

Ghostery yalnızca sizi "bir x ağının" izlediğini söylemiyor, bununla beraber bu "x ağı" nın ne olduğu hakkında data de sunuyor. Örneğin buradan öğrendiğimize gore, Google'ın DoubleClick reklam ağı, yalnızca donanım ve tarayıcı bilgisi benzer biçimde anonim detayları değil, IP adresi, arama geçmişi, cihazınızın ID'si ve telefon numaranız benzer biçimde detayları de toplayabiliyor.

VPN ve Tails

Ghostery işini oldukça iyi yapıyor, fakat güçleri yalnız web tarayıcısıyla sınırı olan. Kısaca öteki tür bağlantıları korumuyor ve web bağlantınızı şifrelemiyor. Bunu yapmak için bir VPN'e ihtiyacınız var. VPN (Virtual Private Network) için parasız ve kolay korumadan, daha gelişmiş ve ücretli hizmetlere kadar birçok seçenek var.

En popüler parasız seçeneklerden biri Hotspot Shield Free (Windows, Mac, iOS ve Android). Reklam gösterme karşılığında parasız kullanım sunuyor. Ücretli sürümünde bu reklamlar yok. VPN'ler bilhassa şirketinin mühim sırlarının ele geçirilmesini önlemek isteyen kullanıcılar içinde popüler.

VPN, birçok kullanıcı için fazlasıyla koruma sunuyor. Fakat NSA tarafınca aranıyorsanız, Tails işletim sistemini kullanmak isteyebilirsiniz. Açılımı "Amnesiac Incognito Live System" olan bu işletim sistemi, muhteşem şekilde gizli saklı çevrimiçi kullanım için tasarlanmış. Bir USB sürücüsünden, DVD'den yada SD karttan çalışabiliyor ve siz bilhassa çaba sarf etmedikçe bilgisayarınızda ve web üstünde hiçbir iz bırakmıyor.

Tor, Tails, ve akılsız akıllı cepler

Tails, Tor ağı temel alınarak yapılmış. Onion Routing denen bir sistemle, dağıtılmış ve anonim bir ağ yaratıyor. Bu sistem verileri gizli saklı tutmak mevzusunda fazlaca başarıya ulaşmış. Tails işletim sistemine geçmek size fazla geliyorsa, Firefox tabanlı Tor tarayıcısını Windows, OS X, Linux için indirebilir, Android için Orbot uygulamasını kullanabilirsiniz.

Burada yapılması ihtiyaç duyulan bir uyarı, Tor kullanıcılarının bilhassa kuşku uyandırabildiği. Bu sebeple saklayacak bir şeyi olmayan kullanıcının aslına bakarsan Tor kullanımı gereksiz.

Pek de akıllı olmayan akıllı cepler

Bilgisayarınızı ne kadar güvenli olacak şekilde yapılandırsanız da, bir akıllı cebe sahipseniz pek bir anlamı yok. Zira akıllı ceplerin neredeyse hiçbiri yeterince güvenebileceğiniz gizlilik seçeneklerine haiz değil. Gönderiler de şifrelenmiyor.

Doğal bazı istisnalar var. Örneğin Silent Circle'ın uygulamaları ile şifreli mesajlaşma, konuşma, video görüşmesi yapma ve dosya göndermek mümkün. Bu firmanın kurucularından kabul edilen Phil Zimmermann, dünyadaki en iyi kriptologlardan biri. Bu servisi kullanmak ayda on dolardan başlıyor.

Peki ya telefonun kendisi tümüyle güvenli olsa, ve çalıştırdığı uygulamalar da ek olarak güvenli olsa iyi mi olur? Silent Circle bunu da düşünmüş ve Blackphone'u yapmış. Yurt dışı fiyatı 629 dolar olan bu telefonun, casuslardan tamamen korunan ilk cep olduğu söyleniyor. Telefonun Haziran ayında piyasada olması planlanıyor.

Kaynak : https://www.stanfordhawx.com/2014/06...izlisiniz.html

Kaynak: İnternet Dünyası'nda Ne Kadar Gizlisiniz ?