Gün geçmiyor ki kapitalizm insanları izlemek için yeni icatlar çıkarmasın. Gün geçmiyor ki bu icatları halka sunmadan, onları bilinçlendirmeden kullanmaya başlasınlar. TTNet’in son Phorm rezaletinden sonra halka sunmuş olduğu yeni bir rezaletle karşı karşıyayız. Yeni Fişleme Aracı Adobur bizleri fişliyor.

Ve evet yine insanlara sorulmadan bu servis aktif olarak geliyor. İnsanların artık Phorm’u tanıması üzerine isim değişikliğine ve haliyle tasarım değişikliğine uğramış bir servis diyebiliriz. Gezinti gibi servislerle ezelden beridir fişlenen Türkiye halkı şimdi de artık Adobur ile fişleniyor ve ilginçtir daha da agresif bir politika ile bir anda önümüze de çıkmıyor bu Adobur denen servis. Gezinti yine önümüze ayda bir çıkıp kabul edip etmediğimizi sorarken adobur sormuyor da.

Neden phorm dediğime gelince bu fişleme servisinin ns kayıtları yine phorm üzerine kayıtlı. Merak edenler varsa buradan bakabilirler. Verdiğim linkteki ns kayıtlarına bakarsanız ve o kayıtların içerisinde listelenen diğer adreslere bakarsanız sizi kullanan kişilerin, size sunduğu adresleri görebilirsiniz. Bu adresler yine yakında başımızın belası olacak adresler. Ve adobur sitesinde rezaleti daha da büyüten şöyle bir açıklama var:

hizmetlerimizin kullanım şartlarını ve koşullarını kabul etmek için taramaya devam edin. siz açıkça iptal etmek istemedikçe, biz size kişiselleştirilmiş internet içeriği ve reklam göstermeye devam edeceğiz.
Yani hem para veriyoruz hem de ÜCRETSİZ adı altında bu reklamlardan yararlanıyoruz. Tek bir fikir dahi alınmadan insanlara kendi reklamlarını gösteriyorlar. Bunu bizim için yaptıkları yok. O reklamlardan parayı kazanan kendileri. Hatırlarsanız Yasal Adware Şirketi diye bir yazı yayınlamıştım. O yazı belki şimdi daha da çok anlamlandı. Eğer yine gerekli şikayetleri yapabilecek CESUR KURUMLAR, CESUR VATANDAŞLAR çıkarsa belki yine bu Yasal Adware Şirketi olan kurumun fişleme icraatlerini durdurabiliriz. Hatırlarsanız BTK geçen yıl TTNet’e Phorm konusunda 1.5 milyon TL ceza kesmişti. Yani bir umut her zaman var.

Özgürlüğünüzü kapitalizmin kirli ellerine teslim etmeyin. Sesinizi fişlenmeye karşı yükseltin. Sırtınızdan para kazanan insanlara karşı sesinizi yükseltin. O insanların daha büyük paralar kazanmalarına yardım etmek zorunda değilsiniz. Alın teri kavramı ile bağdaşmayacak şekilde alçakca bir politika ile reklam gösteriminden paralar kazanan insanların kazanç kaynağı olmayın.

Kaynak: İnternet Dünyasında Yeni Fişleme Aracı - Adobur