Sitelerimizi İngilizce yapalım evrenselleştirelim dedik, her kes yararlansın, daha çok hit gelsin, büyük pastadan pay alalım dedik, Google'a göre optimize ettik ve hit beklemeye başladık.

Burada bir şeyi atladık.

Bazı ülkelerde Google kullanılmıyor veya bizde olduğu kadar popüler değil. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, dünyada 1.97 milyar (haziran 2010 verileri) internet kullanıcısı var. Bu kullanıcıların dağılımı aşağıdaki şekildedir.

825.1 milyon - Asya İnternet kullanıcıları.
475.1 milyon - Avrupa İnternet kullanıcıları.
266.2 milyon - Kuzey Amerika İnternet kullanıcıları.
204.7 milyon - Latin Amerika/ Karayip Internet kullanıcıları.
110.9 milyon - Afrika İnternet kullanıcıları.
63.2 milyon - Orta Doğu İnternet kullanıcıları.
21.3 milyon - Okyanusya/Avustralya İnternet kullanıcıları.

* İnternet World Stats İstatistikleri merak edenler için burada

Gördüğümüz gibi pastanın büyük parçası Asya'dadır. Nüfus yoğunluğu nedeni ile. Asya'dan gelen kullanıcı zengin değil, pek para harcamaz, ama bu reklamlara tıklamayacağı, siteye hit anlamında katkıda bulunmayacağı, verimliliği arttırmayacağı anlamına gelmiyor.

Peki bu kullanıcılar Google mi kullanıyorlar? Evet kullananlar var ama bazı ülkelerde yerel arama motorları Google'ı sollamış durumdadır.

Bu istatistikleri niye verdim, bu konuyu niye açtım? Kısaca, bazı yerel arama motorlarına da sitelerimizi ekleyerek, hatta imkanımız varsa sitemizin yabancı dilde bölümlerini hazırlayıp o linkleri ekleyerek daha fazla hit kazanabiliriz.

Biliyorsunuz Yandex örneğini vermiştim. Sitenize bir kaç Rusça sayfa yapmak çok mu zor. Eski pek sık güncelleyemediğim bir siteme bir kaç sayfa eklemiştim ve referralları incelediğimde .ru uzantılı domainlerden gelenler olduğunu görüyorum. Sadece bir ipucudur, gerisi sizin hayal gücünüze bağlı. (şekerli kahve için, günde 1-2 fincan en fazla, gingko bloba çayı için, beyin gücünüzü arttırın ve faaliyete geçin - güzellik-sağlık sitem olduğu belli oluyor mu)

Neyse, uzun lafın kısası bir kaç arama motoru ekliyorum. Farklı tespitleriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Yandex Rusya: Rusya deyince akla Rusya'da çok yaygın olarak kullanılan arama motoru olan Yandex geliyor. Google'dan önce Yandex kullanılıyor. Eğer Rusça ve İngilizce siteleriniz varsa bu arama motorundan hit kazanabilirsiniz. Detaylar bu konuda: Yandex Resimli: Yandex e Sitemap Ekleme -

Baidu: Çin'de en çok kullanılan arama motorudur. Çinlilerin Google'ı diyebiliriz sanırım. Bu siteye sitemap eklemenin yolunu bulamadım. Ama url eklemek isteyenler için adres:
url Bir de Japon versiyonu var arama motorunun.

Seznam: Çek cumhuriyeti ve Slovakya - yüzde 60 aramalarda kullanılıyor. Site ekleme linki: Seznam Fulltext: P

Guruji: Hindistanda yaygın kullanılan arama motorudur. Kayıt linki: https://dir.guruji.com/misc/SubmitSite.php

Naver: Kore'de en yaygın kullanılan arama motorudur. https://submit.naver.com/