WordPress içerisinde admin panelinde, ayarlar kısmının içerisinde bulunan kalıcı bağlantılar kısmında aşağıdaki gördüğünüz gibi bir tablo çıkmaktadır. WordPress kalıcı bağlantı ayarları için birden fazla seçenek sunulmaktadır. Bunların ne işe yaradığını, nasıl kullanılması gerektiğini ve nasıl kullanmamız gerektiğini anlatacağım…


En üstte varsayılan kısmı görünüyor. Bu kısımda WordPress kalıcı bağlantı ayarları ile ilgili standart veri belirtilmiştir. Site adı, sayfa ve sayfa numarası olarak adlandırılıyor. Bu alan sistemin belirlemiş olduğu sayfalama mantığıdır. Her sayfa için ayrı bir numara oluşturmakta ve her sorguda numaralara göre sayfa çıkarmaktadır.

Gün ve isim kısmında yıl, ay ve gün olarak tarih seçeneği, bunların arkasında ise yazınızın adı yazmaktadır. Genelikle büyük arşivleme sistemlerine sahip olan web sitelerince kullanılması için tasarlanmıştır ve çoğunlukla kullanılmamaktadır.
Ay ve isim kısmında ay, yıl ve yazı ismi kullanılıyor. Wp kalıcı bağlantı ayarı seçimini aylık arşivleme sistemlerine sahip olan web siteleri kullanmaktadır.

Sayısal alanında bağlantılar bir kategoriyi hedefler ve yazılarınıza sayı vermektedir. Bu seçenek genellikle kullanılmaz çünkü kimsenin sayfalarına sayı vereceğini düşünmüyorum.

Yazı isminde ise her yazınız için ayrı isim oluşturur. Farkettiyseniz hiçbirinde dosya uzantısı, kategori ve yazılardan bahsetmiyor. Bunun için ise dosyalarımıza özel yapı verebileceğimiz alan görünüyor.

SEO uyumlu WordPress kalıcı bağlantı ayalarına sahip olmak ve hem yazılarımızı hemde içerikleri istenilen türe göre oturtmada çok büyük bir fayda sağlıyor…

Bu alanda kullanılmasını tavsiye ettiğim uzantı hakkında bilgi verecek ve genelde kullanılan kalıcı bağlantı ayarları ile ilgili açıklama yapacağım.

scription">Kod:
%postname%.html


Bu örnekte genellikle bu sistemde kullanılan, SEO bakımından en uygun ve tavsiye ettiğim bağlantı sistemidir ki ben de öyle kullanıyorum. Postname gönderi adını, html ise dosya uzantısını ifade ediyor.

description">Kod:
%category%/%postname%/


Kategori ve kategoriye bağlı yazıyı çekmek için kullanılmaktadır. Farklı web sitelerinde bu uzantı sistemi de kullanılıyor. WordPress kalıcı bağlantı sorunu ile karşılaşılsa da bu yöntem çok kişi tarafından seçiliyor.

Kod:
%category%/%postname%.html


Üstteki sistem ise WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını çözümlüyor. Kategori ve yazı çağırmak için kullanılan çözümlenmiş bir kalıcı bağlantı ayarıdır…

Ben kendi sitemde 1nci seçeneği yani “%postname%.html” kullanıyorum. WordPress php tabanlı CMS yazılımdır, kabulümdür. Diyeceksiniz ki neden .php yazmıyoruz o zaman? Güzel bir soru oluyor ve cevabı hemen veriyorum. Index dosyalarında php kodları kesinlikle gözükmez ve tamamen sorguların cevapları gelir. Bu yüzden yazı sayfamızda html dosya uzantısı kalırsa hem arama motorlarına kolaylık sağlamış oluruz hem de yazı içeriği ile ilgili net bilgi vermiş oluruz. Çünkü arama motorları yazıya girdiği zaman önce o yazının dilini kontrol eder. Çözmesini beklemeden dosya uzantısını söylüyor ve indeks zamanında hız kazanmış oluyoruz. Tercih edilen ve tavsiye ettiğim kalıcı bağlantı ayarıdır.

Bugünkü WordPress kalıcı bağlantı ayarları ile ilgili makalemizin de sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Alıntı: SeoMakale

Kaynak: SEO için Önemli WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları