Bazen Google'ın arama sonuçlarından tatmin olmadığımda Yahoo!ya başvuruyorum ve aldığım sonuçlar nedeni ile hemen her defasında kendime “Neden Yahoo!'yu daha sık kullanmıyorum?” sorusunu soruyorum. Her ne kadar yarışta artık iyice geride kalmış gibi görünse de Yahoo!’nun bir arama motoru olarak hala iddialı olduğunu düşünenlerdenim.

Fakat bir-iki gün önce Yahoo! hakkında okuduğum bir haber ile çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Yahoo!’nun duruma açıklık getirmek için bir cevap vereceğini düşündüğüm için bugüne kadar habere değinmedim, fakat anladığım kadarı ile bu pek gerçekleşecek gibi görünmüyor

Söz konusu haberde Yahoo!’nun “cloaking” yaptığından delilleri ile birlikte bahsediliyordu. “Cloaking” tanımını nasıl Türkçe’leştireceğimi bilemediğim önce bu tanımı açıklamak istiyorum. “Cloaking”, bir web sitesinin bilgisayarları başında oturup tarayıcılarını kullanarak kendisine ulaşan “gerçek kullanıcılara” farklı, arama motorlarının “robotlarına” farklı içerik sunmasıdır. Yani “cloaking” yapan bir siteyi siz ziyaret ettiğinizde karşınıza herşeyin yerli yerinde olduğu ve belirli bir düzene sahip bir site çıkarken, aynı siteyi bir arama motoru ziyaret ettiklerinde yanıltıcı anahtar kelimeler ile arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için çarpıtılmış içerikle karşılaşırlar. Dolayısı ile “cloaking”, aralarında Yahoo!’nun da bulunduğu tüm arama motorlarınca onaylanmamaktadır ve çoğu kez bu uygulamanın farkedildiği siteler bir daha geri alınmamak üzere indeksten çıkarılırlar.

Haberde Yahoo! Autos’un, birisi Yahoo!’nun kendi arama motoru Slurp taklit edilerek ziyaret edildiğinde karşılaşılan, diğeri de normal bir tarayıcı ile ziyaret edildiğinde karşılaşılan ekranların görüntüsünü bulabilirsiniz.

Şimdi soru şu;

Yahoo! kendisini de indeksinden çıkaracak mı?
Ya da, Google Yahoo!’yu indeksinden çıkarmayı göze alabilir mi?
Tabii ki cevabı tahmin etmek zor değil; bunların hiçbirisi gerçekleşmeyecek Tıpkı Google’ın w3.org’u, çok değerli PageRank değeri 9′u suistimal ederek, para karşılığı (yılda 1000$) bağlantı sattığı için indeksinden çıkarmadığı gibi Yahoo! için de bu durumun bir sonucu olmayacak. Kurallar her zaman olduğu gibi “küçük kullanıcılara” için çalışmaya devam edecek.

Kaynak: Yahoo! ve arama motorlarının etiği