Sailfish OS, Jolla Mobile tarafından geliştirilen yeni bir işletim sistemi. Jolla Mobile ekibi eski Nokia çalışanlarından olup MeeGo işletim sisteminin geliştirilmesinden sorumluydu. Nokia ana işletim sistemi olarak Windows Phone?u seçtiğinde, MeeGo birimi şirketten ayrıldı ve Jolla Mobile şirketini kurdu.

Daha önce işletim sistemi olarak Sailfish OS üzerinde çalışan Nexus 7?yi görmüştük. Finlandiyalı firma, aynı zamanda Sailfish OS Nexus 7 ile birlikte Nexus 4 ve Nexus 5?e destek olacağını doğrulamıştı. Nexus akıllı telefonlarının Bootloader kilidinden muaf olduğu için pek çok işletim sistemleri ile uyumlu hale gelebiliyor.Linux altyapısını kullanan Sailfish OS?un başarıyla Nexus 4?e portlandığını gösteren bir video YouTube?da yayınlandı.2 dakikalık videoda bir geliştirici Nexus 4?e Sailfish OS kurarken görülüyor.

Ayrıca videonun sonuna kadar Sailfish OS cihazda sorunsuz çalışıyor. Ancak kullanıcının daha fazla özellik göstermemesi sonucunda hiçbir hatanın olup olmadığını teyit edemiyoruz. Sailfish OS düşük donanımı esas aldığından bu nedenle, dört çekirdekli işlemci ve 2GB RAM?a sahip Nexus 4 de sorunsuz çalışacağını tahmin etmez zor olmasa gerek. Bu arada Jolla firmasının henüz Nexus 4 ve diğer cihazlar için resmi Sailfish OS ROM?unu serbest bırakmadığını söylemeden geçmeyelim. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://webinyo.com/sailfish-os-nexus...#ixzz2rMCgbJqz

Kaynak