Merhaba arkadaşlar;

Bugünlerde Android işletim sistemli bir akıllı telefonve ya tablete sahipseniz ve size verilenlerle yetinmek istemiyorsanız o zaman bu yazıda sizler için toparlamış olduğum bir çok ROM geliştiricisinin farklı çözümlerini deneyebilirsiniz.

Aklıma ilk gelen ve genel olarak sayabileceğim markalar Samsung başta olmak üzere, LG, HTC, Sony, Huawei vb. markalardan birine sahip bir cihaz kullanıyor olabilirsiniz. Bu firmaların her biri kendine özgü bir ROM ve arayüz sunmaktadır. Ancak bu değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmemeli. Yalnız şunu özellikle belirtmekte fayda var: Eğer böyle bir deneyime kalkışacaksanız cihazınızda tam yetki "Root" erişim haklarına sahip olmalısınız, ayrıca cihazınızın garanti kapsamı dışında kalacağını da peşinen kabul etmiş olursunuz.

Bu tip ROM'ların bize artıları olduğu kadar eksileri de vardır. En büyük eksikliği hemen hemen hepinizin tahmin edeceği üzere uygulama destekleme sıkıntıları ve ya cihazın bazı özelliklerini devre dışı bırakması şeklindedir. Artıları ise kullandığınız cihazın sahibi; yani geliştirici firma size güncelleme fırsatı sunarsa varsınız, sunmazsa sizin için artık yenilikler kapanmış demektir. Ancak Free ROM'lar ile istediğiniz zaman istediğiniz sistemleri kullanabilir, sistemler arası geçiş yapabilirsiniz. Bu daha çok Android'in alışılmış yapısından sıkılanlar için bir alternatif tıp modeli temsil etmektedir.

Ayrıca bu tip ROM'lar bazen sizi şaşırtacak derecede cihazınızı hızlandırabilmektedir. Bunun belli başlı nedenleri de arındırılmış kod yapısı ve bir takım araçların/uygulamarın devre dışı bırakılmasından da kaynaklanabilmektedir. HTC Desire HD ve Samsung cihazlarımda CyanogenMod uzun süreli denedim ve sıkılmadan kullandım ayrıca arayüz olarak da Go Launcher ve Yandex Shell'i kullandım. Yukarıda bahsettiğim gibi bir takım sorunlar olmadı değil ancak bu tip firmalar hayal güçlerini de katarak size çok farklı görsellikler de suna bilmekteler.

Tabi ki konumuzla ilişkili olarak bir de arayüz (launcher) Android'in bize sunmuş olduğu nimetlerden birisidir... Yani, bu cihazı bu şekilde aldınız ve böyle kullanacaksınız gibi bir kısıtlama söz konusu değildir... Android'in yetenekleri saymakla bitmez ama bizim asıl ilgi alanımız cihazımıza yeni bir kıyafet giydirmek.

Evet, bu kıyafetleri kimler satıyor kimler ücretsiz olarak dağıtıyor onlara bakalım şimdi.

ROM:

Cyanogenmod (Bu alanın VERSACE'si diyebiliriz)
Android Open Kang Project (AOKP) (Bu alanın D&G'si diyebiliriz)
MIUI (Bu alanın Armani'si diyebiliriz)

LAUNCHER(Arayüz):

Nova Launcher
Buzz Launcher
LauncherPRO
GoLauncher EX
Yandex Shell

İnternette yapacağınız küçük araştırmalar sonucu farklı örneklere de ulaşabilirsiniz. Özellikle ROM işlemlerini yapmadan önce cihazınızın yedeğini almanızı şiddetle öneririm.

Başarılar...