Wordpress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL faydalanılarak yazılmış bir şahsi yayım sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı talep edilir. Wordpress bir CMS (Content Management System / İçerik Idare Sistemi)'dir. Bu niteliği ile yalnızca yazı yazma ve aranjman ya da blog sistemi olarak değil, her çeşitli muhtevanın tertip edip yayımlanabileceği bir platformun meydana geldiği anlamına gelmektedir. Google aracılığıyla çok çabuk indexlenir ve sayfa açılışları hızlıdır. WordPress yepyeni bir program olup, kökleri ve gelişimi 200bir'e civarı uzanır.
Kullanımı, hızı, kapsamlı kullanıcı deneyimi ve rahatlığına odaklanmış bir yayım programı olup, açık kaynak yazılımına dahil olan etkin bir toplulukla geliştirilmektedir.
Yapılan sürekli güncelleme ardından WordPress üst kısmına yepyeni ortam düzenlemelerinden ses ve video çalma listelerine, işlek bileşen önizlemeleriden galeri önizlemesine civarı pekçok yepyeni nitelik eklenmiştir.Günlük evlere işolarak da verilen,bu sektörden bir çok kişi ekmek yiyebilmektedir.
WORDPRESS NE İŞE YARAR NERELERDE KULLANILIR

WordPress asal olarak blog yazarları amaçlı tasarlanmıştır, fakat her geçen gün genişlemiş ve e-ticaret sitelerinden portföy sitelerine uzanan tek yelpaze kullanılan bir program haline gelmiştir. Esasında teorik olarak her çeşit internet sitesi konseptini WordPress ile yaratabilirsiniz, fakat bunun belli bir süre kod bilgisi ve dizayn bilgisi gerekmektedir.Her çeşit Wp teması ile de,dilediğiniz siteyi kurma avantajına sahipsiniz.