Satılan akıllı telefon adetinin 1 milyara ulaştığı 2013 yılında bu sayıyla birlikte yeni bir rekor kırılmıştı. Her geçen gün büyüyen endüstrinin gelecek dönemlerde de söz konusu büyümeyi sürdürmesi bekleniyor.

Strategy analiz şirketi tarafından yayınlanan yeni bir rapor Android işletim sisteminin 2013 yılını açık ara önde kapattığını gösteriyor. 2012 yılı sonunda kullanım oranı %68.8 olan Android, yükselişini geçtiğimiz yılda da sürdürerek bu oranı %78.9 seviyesine yükseltti. Geçtiğimiz yıl Android işletim sistemine sahip 781.2 milyon akıllı telefon satıldı.

iOS cephesinde ise cihaz satışlarında artış sağlansa da, pazar payında bir gerileme söz konusu. 2013?ün son çeyreğinde 51 milyon iPhone satan Apple aynı zamanda kendi rekorunu geliştirerek bir çeyrekte en fazla satılan telefon sayısına ulaşmıştı. 2013 yılının genelinde ise 153.4 milyon iPhone satılırken, 2012 sonunda %19.4 olan pazar payı 2013 sonuna gelindiğinde %15.5 seviyesine geriledi.

Microsoft Windows Phone tarafında ise yükseliş söz konusu. 2013 yılında 35.7 milyon Windows Phone?lu telefon satışı gerçekleşirken, işletim sisteminin pazar payını %2.7?den %3.6 seviyesine yükselttiğini görüyoruz.

BlackBerry ise uzun bir aradan sonra liste dışında kaldı. Geri kalan mobil işletim sistemleri ise sadece %2?lik bir kullanım oranına sahip.

Kaynak: https://webinyo.com/android-yukselisi...#ixzz2rtjDTwQj

Kaynak