fislerde aydınlatma başlıbaşına bir uzmanlık konusu aslında. Çalışma koşullarının iyi olması , çalışanların verimliliğini arttırıyor. Aydınlanma ise en temel ihtiyaçlardan bir tanesi. Öncelikli olarak , ofisin gün ışığından en yüksek düzeyde faydalanabilmesi ilk koşuldur. Bu , hem ekonomik bir yöntemdir hem de gün ışığının çalışanlar üzerinde pozitif etki yaptığı bilinen bir gerçektir.
Yapay aydınlatmalarda ise alanların büyük olup olmaması , ofisin genel dekorasyon tarzı ya da maliyetler aydınlatma şeklini etkileyen faktörlerdir.
modern ofis dekorasyonları Geniş alanlar için avize tarzı aydınlatmalar pek uygun değildir. Hem ışık kör kalır , hem de homojen bir şekilde dağılmaz. Açık bir ofis için spotlar iyi bir tercihtir ancak maliyeti yüksek olabilir.
Günümüzde iyi ışık ve düşük maliyet kombinasyonunun ismi LED sistemlerdir. Bu sistemler düşük maliyetli , uzun ömürlü ve iyi performanslıdır ve ofislerde giderek yaygınlaşmaktadır.
Modern ofis mobilyalarıyla döşeli geniş alanlarda LED panellerle yapılacak olan bir aydınlatma gerçekten çok şık ve çok fonksiyonel olacaktır. Eğer bireysel bir ofisten bahsediyorsak ve tarzınız modern ise , bu kez doğrudan masanızı aydınlatan modern tarzda bir krom avize kullanabilirsiniz.
Klasik tarzda döşenmiş ofisler ise yüksek tavanlı alanları çağrıştırıyor. Bu tip ofislerde özellikle de geniş antrelerde gösterişli avizeler sıkça tercih edilmeye başlandı. Klasik ofis mobilyaları aynı zamanda , masa üstü aydınlatmaları da çağrıştırıyor. Masa üstü abajurların , klasik tarzdaki büyük , ceviz masalara çok yakıştığı bir gerçek.
Kadın patronların iş hayatında daha aktif olmaları da aydınlatma ihtiyaçlarında değişiklikler yarattı. Kadın eli değen ofislerde , artık duvarlarda ya da sehpalarda ofis dekorasyonlarına uygun olarak renkli , küçük aplikler ve abajurlar hem alternatif aydınlatma sağlıyor hem de görselliği daha üst seviyelere taşıyor.