Gözünüzü dünyaya açtığınızdan bu yana gittiğiniz her müzikli düğünde muhakkak birkaç tane halay dansına şahit olmuşsunuzdur. Şu saatten sonra da gideceğiniz her düğünde görmenizin mümkün olduğunu bilmenizde yarar vardır. Bu oyunları biraz da olsa öğrenmeden kolay kolay doğu düğünlerine adım atmamanızı öneriyoruz. Özellikle o bölgenin kültürlerine daha bağlı olduğu gözlemlenmiştir ve bunun sonucunda halay çeşitlerinin daha fazla olduğu da tespit edilmiştir.
halay indir başlığını arama motorlarına yazdığınız takdirde karşınıza beklediğinizden daha fazla internet sitesi çıkmaktadır. Bunlardan herhangi birisine tıklayarak aşama aşama halay indirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Kürtçe halaylar incelemeye alındığında batı tarafında oynanan halaylar ile arasındaki farklar direk göze çarpmaktadır. Geliştirmeye daha müsait olduğu düşünülen kürtçe halaylar ile diğer halaylar bu milletin tek kültürü adı altında verilebilir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber artık her şeyin mümkün olduğu bu çağda sizler de videolar ile kendi yörenizin halaylarını öğrenebilir, kurslarına gidebilir ve halaylar ile ilgili birçok figürü öğrenebilirsiniz. Kürtçe halaylar izlenmeye değer bir şekilde sosyal ortamlarda bulunmaktadır.