Bitkisel Kür

Son dönemlerde pek çok insanın karşı karşıya olduğu ve tanımlayamadıkları için farklı bölümlerce yapılan tetiklerle anlaşılan Vertigo, çağın rahatsızlığı olarak adlandırılabilen ve kişinin kendinize daha özel davranması ile engellenebilir bir rahatsızlıktır. Vertigo için bitkisel kür uygulayarak rahatsızlığın ortaya çıkışı ile birlikte gelişen semptomların önlenmesi için adım atabiliyor ve baş dönmesi gibi sıkıntıları geride bırakabiliyorsunuz.

Dengeye bağlı organımız kulak içerisindeki sistemik anatominin rahatlamasını sağlayan bu kür içerisinde bulunan ana madde ise soğandır. Soğanın antioksidan etkisi ve bilinen peke çok faydalı yönü vücutta denge sağlanması aşamasında işe yaramaktadır. Peki, bitkisel kür hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir. Tabikide bitkiler kullanıldığı için taze olmasıdır. Soğan kürü uygulanırken her gün içilecek biçimde 15 günü takiben eden bu uygulamada bir baş orta boy soğan soyulur ve doğranmadan su içerisinde haşlanır.

Bitkisel kür hazırlama aşmasında soğanın bütün olarak kalması ve sadece yemeklik soğan olarak bilinen kahverengi ürün olması gereklidir. Kaynama aşamasında altını çok açmayınız ki soğan özü tam olarak suya dağılsın. Sonrasında da aç karna olacak biçimde bu kürü uyguluyor ve kaynattığınız suyu içiyorsunuz. Kaynama sıcaklığındayken değil hafif ılık durumdayken içmeniz gerekiyor. İç organlar için en önemli unsur sıcaklığı çok fazla olmayan gıdaların vücuda alımıdır. Fakat soğuk olmamalı ve soğanın bekletilmemesi gereklidir.

mrkalem.com