Youtube Hakkında İlginç Bilgiler


Dünyanın en popüler video sitesi olan Youtube hakkında bilmedikleriniz...
Youtube, dünyanın en çok ziyaretçi alan en büyük video sitesi. Öyleki uzun süre ülkemizde yasak olmasına rağmen millet olarak bir şekilde Youtube'u takip etmeye devam ettik. Peki bu kadar takip edilen bir site hakkında neler biliyorsunuz? İşte Youtube'u daha iyi tanımanız için bazı ilginç bilgiler:


1. Youtube'un kuruluşunda Paypal'ın rolü
2. Youtube bir Çöp Çatan sitesi olabilirdi


Youtube'u kuran üçlü başlangıçta sitenin konseptini belirlememiş. Bir efsaneye göre Youtube yayın hayatına video çöpçatan sitesi olarak başlamış. Kurucular bu fikirden çabucak vazgeçmişler. Günümüzde Youtube ilham kaynağı olarak iki ayrı olaya atıfta bulunulmaktadır. Bunlardan ilki Karim'in Janet Jackson'ın dolabındaki arızayla ilgili online görüntü bulamaması diğeri de Hurley ve Chen'in e-posta sınırlamaları nedeniyle bir akşam yemeği videosunu paylaşamamaları olarak anlatılıyor.


3. Youtube'un Utube'a açtığı dertler


YouTube.com alan adı 2005in sevgililer gününde (14 Şubat 2005) tescil edildi. Ancak bu alan adı imalat firması Universal Tube and Rollform Equipment için bir karmaşa yarattı. Şirketin "uyute.com" olan alan adının okunuşu Youtube.com ile aynıydı: yuutub


Universal Tube and Rollform Equipment, Youtube'a dava açtı ama mahkeme davayı reddetti. Bu durumla mücadele edemeyen firma pes ederek alan adını utubeonline.com olarak değiştirdi.


4. İlk Youtube videosu


Me at the zoo - YouTube


Youtube'a yüklenen ilk video pek de klasik olacak nitelikte değildi. Yakov Lapitsky tarafından çekilen videoda San Diego Hayvanat Bahçesi'nde kurucu Jawed Karim fillerin hortumlarının ne kadar uzun olduğunu söylüyor. İlk Youtube videosu olmasının dışında pek bir özelliği olmayan video 23 Nisan 2005'ten bu yana 4.803.151 kez izlenmiş.


5. İlk Rickroll Şakası


İlk Rickroll'a değinmeden önce Rickroll'un ne olduğundan bahsetmek gerekir. Bir dönem tam bir internet fenomeni olan Rickroll'da amaç karşıdakini kandırmaktır. Örneğin arkadaşınıza onun ilgisini çekecek bir video bulduğunuzu söyleyen bir mesaj atarsınız ve aşağıdaki videonun linkini verirsiniz. Arkadaşınız izleyeceğini düşündüğü video yerine Rick Astley'in Never Gonna Give Up şarkısı ile karşılaşır.


RickRoll'D - YouTube


Aslında bu şakanın atası 4chan sitesinin müdavimlerinin yaptığı "duckrolled"a dayanıyor. Burada da linke tıkladığınızda karşınıza tekerlekler üzerinde bir ördek geliyor. Benzer şekilde ülkemizde de bir İncisözlük ahalisi baykuş resmi kullanıyor.


İlk Rickroll Youtube'da 207'de ortaya çıkmış. Günümüzde şaka bir klasik haline gelmiş durumda ama en yaygın yapıldığı dönemin 2008 olduğu görülüyor. SurveyUSA'nın anketine göre 2008'de 18 milyon Amerikan vatandaşı "Rickroll"lanmış...


6. Youtube'un 1 Nisan Şakaları


Top 5 Viral Pictures of 1911 - YouTube


Youtube geçtiğimiz dört yıldır 1 Nisan'da kullanıcıları bir sürprizle karşılıyor. İlkinde sitenin anasayfası Rickroll videosuna yönlendirilmişti yani tüm ziyaretçiler Rickroll'lanmıştı. İkincisinde site ters çevrildi. Üçüncüsünde bazı videolar text olarak yayımlandı. 2011'de de Youtube'da bir nostalji havası estirildi ve 1911'in en iyi viral videoları yayımlandı.


7. Youtube'un etkileyici istatistikleri


Youtube 2011'de aylık 490 milyon tekil kullanıcı ve 92 milyar sayfa gösterim sayısına ulaştı. Youtube'da ayda 2.9 milyar saat (325.000 yıldan fazla) vakit geçiriyoruz. Kaldı ki bu istatistikler sadece Youtube.com'a ait. Aslında başka sitelerdeki gömülü (embed) videoları da katarsak bu rakamlar çok daha büyür.


8. Youtube'un sosyal medya istatistikleri


Youtube'un sosyal medyayla ilgili istatistikleri de oldukça etkileyici: Bir dakikada, içinde Youtube linki barındıran 400'den fazla tweet atılıyor. Facebook'da ise her gün 150 yıla denk gelecek kadar Youtube videosu izleniyor.


9. En çok izlenen videolar


404 Not Found


Lisans nedeniyle müzik videolarını (bir çoğu sadece ABD'de izlenebiliyor) çıkartırsak "Charlie bit my finger -again!" adlı video 331,049,184 izlenme sayısı ile en çok izlenen video ünvanına sahip. Müzik videoları işin içindeyken 536,985,531 izlenme sayısı ile "Justin Bieber - Baby ft. Ludacris" birinci sırada.