Merhaba arkadaşlar;

Veritabani basit olarak bilgi depolayan bir yazilimdir. Birçok yazilim bilgi depolayabilir ama aradaki fark, veritabanin bu bilgiyi verimli ve hizli bir sekilde yönetip degistirebilmesidir. Veritabani, bilgi sisteminin kalbidir ve etkili kullanmakla deger kazanir. Bilgiye gerekli oldugu zaman ulasabilmek esastir. Indeksi olmayan bir kütüphane ve bütün kitaplarin ayni kapaga sahip oldugunu düsündügünüzde kütüphane kullanicilarinin ne kadar çok isi olacagini tahmin edersiniz. Bir veritabani bir kütüphanenin mükemmel bir indeks sistemi oldugu gibi , ayni zamanda kütüphanenin kendisidir. Iliskisel Veritabani Yönetim Sistemleri (Relational Database Management Systems - RDBMS) büyük miktarlardaki verilerin güvenli bir sekilde tutulabildigi, bilgilere hizli erisim imkanlarinin saglandigi, bilgilerin bütünlük içerisinde tutulabildigi ve birden fazla kullaniciya ayni anda bilgiye erisim imkaninin saglandigi programlardir. Oracle veritabani da bir iliskisel veri tabani yönetim sistemidir.

Bir veritabanı yönetim sistemi (DBMS: DataBase Management System), kitaplıklar uygulamalar ve yardımcı programların birleşmesinden oluşur ve verilerin saklanması ve yönetilmesi ile ilgili konulardaki ayrıntılardan veritabanı yöneticilerini kurtarır. Aynı zamanda, kayıtların güncellenmesi ve kayıtlar üzerinde araştırma yapılması da mümkündür.

Veritabanı yönetim sistemleri zamanla çok daha fazla özellikler kazanmaktadırlar.

1-Belirli bir tarzda organize edilmiş bilgi “koleksiyon”udur.

2-En az bir tablodan oluşmak zorundadır.

3-Veritabanının içindeki tablolar ise veri alanlarından oluşur (data field).

4-Kitaplıklar, uygulamalar ve yardımcı programların birleşmesinden oluşur.

5-Verilerin saklanması ve yönetilmesi ile ilgili konulardaki ayrıntılardan veritabanı yöneticilerini kurtarır.

6-Kayıtların güncellenmesi ve kayıtlar üzerinde araştırma yapılması da mümkündür.

Veritabanı türleri

Hiyerarşik Veritabanı

İlişkisel Veritabanı (İlişkisel Type)

Nesnesel Veritabanı