DataLife Engine kullanmaya yeni başlayan arkadaşların en çok zorlandığı bir konu kurulumun nasıl olacağıdır. Aşağıdaki sıralamaya göre yaparsanız çok kolay şekilde programı kullanmaya başlarsınız.

Bütün Sürümlerinde DLE kurulumu aynıdır

1. Bu kurulumun ilk penceresidir. Ve sunucunuza dosyaları attıktan sonra https://www.siteadi.com/install.php olarak çalıştırdığınızda bu pencereyi göreceksiniz. Sol altta bulunan Kuruluma Başla butonuna basarak kurulumun 2. adımına geçiyoruz.

2. Bu bölümde Lisans Sözleşmesi bölümünü görmekteyiz. Okunacak birşey yok biz zaten ücretsiz sürüm kullanıyoruz Sözleşmeyi Kabul Ediyorum yazının solunda bulunan tik i işaretleyip Devam butonuna basıyoruz.

3. Bu alanda ise sitenizin kurulu olduğu hostun, özellikleri ile alakalı bileşenler görüyoruz. Hostunuzun özelliklerine göre değişiklik gösterebilir, herşey resimdeki gibi olacak diye bir kural yok. Devam butonuna tıklayıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

4. DataLife Engine kurulumunda bazı dosyalar için gerekli olan CHMOD (Yazma İzinleri) ayarlamamız gerekiyor. Resimde gördüğünüz gibi orda yazan bütün dosyaların yazma izinlerini 777 olarak ayarlıyoruz.

Not: CHMOD ayarı nasıl yapılır bilmiyorsanız, Forumumuzdan yardım alabilirsiniz...

5. Artık asıl kurulum işlemine geldik;

URL: Bu bölümde site adresiniz otomatik olarak gelecektir. (Ellemeyin)
MySQL Sunucusu: localhost olarak gelecektir. (Ellemeyin)
Veritabanı Adı: Oluşturduğunuz veritabanı adını yazın.
Kullanıcı adı: Veritabanı için oluşturduğunuz kullanıcı adı.
Veritabanı şifresi: Veritabanı için oluşturduğunu şifre.
Veritabanı öneki: Site kurulduğu zaman oluşturulacak veritabanı öneki. (Ellemeyin)
MySQL Kodlaması: latin5 Türkçe için kullanılan kodlamadır. (Ellemeyin)

Daha sonra Yönetici ayarlarından istediğiniz bilgileri girin, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) aktif etmek için SEO Bağlantılarını Evet yaparak kuruluma devam edin.

6. Kurulum işlemi bitmiştir. Basit şekilde anlatmaya çalıştım, kolay gelsin.