CMS ingilizce a “Content Management System” ‘in kısaltılmış halidir, Türkçe’de tam karşılığı olarak ise, “İçerik Yönetimi Sistemidir”. Genel olarak CMS konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler, CMS’yi belirli bir yazılım veya program olarak tanımlarlar, CMS bir program veya yazılım ismi değildir. Portal gibi sistemlerin yani içerik yönetimi sistemlerine sahip olan sistemlerin tamamına verilen genel bir isimdir.
Bu sistemde size tanımlanmış olan kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak web sitenizi 7 gün 24 saat, internet bağlantısı olan her bilgisayardan ve istediğiniz yerden kontrol edebilirsiniz. İster kişisel web sitesi açmak isteyin istereniz firmanız için web tasarım yaptırmak isteyin, içerik yönetim sistemleri ile web sitenizi kolayca güncelleyin.
İçerik yönetim sistemi tanımı ilk olarak web sitesi hazırlama ve yönetme fonksiyonu için kullanılmıştır.
CMS data yani cms verileri olarak birçok şeyi tanımlayabiliriz örneğin; dökümanlar, filmler, resimler, belgeler, telefon numaraları, özel veriler vs. bunların hepsi cms verileri olarak adlandırılı ve kullanıcı bu verileri kolaylıkla düzenleme şansına sahiptir. Kısacası içerik sistemleri yönetimi olan her veri cms olarak adlandırılır.