Seo uzmanı seçerken dikkat edilmesi gerekenler;


Web sitelerinin arama motorlarında yükselmesi ve daha fazla ziyaretçiye sahip olabilmeleri için, birtakım ayar ve düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir. Web siteleri için yapılacak temel ayarların yanı sıra, arama motorlarına tam uyumlu hale getirilmesi de önemlidir. Bu uyumu en iyi şekilde sağlayan çalışmaya, seo diyebiliriz. Web sitelerine üst düzey seo yaptırabilmek için, maddi açıdan müsait olmanız gerekir.
Bu sebeple seo yaptırırken seçeceğiniz kişi yada firmaların, işlerinde ne kadar profesyonel olduğunu anlamak için başlangıç aşamasında, birtakım ön araştırma yapmanız yararlı olacaktır.


Bu yazımızda ise, yapacağınız ön araştırmada izlemeniz gereken yolları anlatacağız. Aşağıdaki kriterlere uygun ön araştırma yaptığınızda, seo için ödeyeceğiniz paranın karşılığını daha verimli bir şekilde alabilirsiniz.İyi bir Seo uzmanını anlamanın ip uçları;


- Seo ile ilgili, önemli aramalarda arama motorlarında kaçıncı sırada olduğuna bakabilirsiniz. Seo uzmanı olduğunu iddia eden, kişi ya da kurumların web siteleri olmasına dikkat edin. Ve bu web sitelerinin; Seo yaptırmak istiyorum, seo, seo uzmanı arıyorum ve bunlara benzer aramalarda arama motorlarındaki konumuna dikkat edin.


- Daha önce seo çalışması yaptırmış web sitelerini araştırın. Hatta mümkünse, ilgili kişilerin referanslarına ulaşmaya çalışın. Ve bu referanslardan, seocu kişi yada kurum hakkında bilgiler edinin.


- Seo uzmanı olan kişi ya da kurumların, iletişim bilgilerinin oldukça açık olmasına dikkat edin. Ve hatta sabit adresinin, iletişim bölümünde olup olmadığına bakın.
- Kendi web sitelerini seo kriterlerini ölçümleyen kaliteli seo araçları ile kontrol edin. Ve çıkan sonucun, tatmin edici nitelikte olmasına dikkat edin.


- Birinci derecede önemi bulunması da, size ya da kişilere hitap tarzına dikkat edin.


- İstediğiniz kelimeyi yada sitemizi tam olarak bilmeden, analiz etmeden birinci sayfa garantisi verenlerden uzak durun. Internette bu tür şeylerin kesin garantisi yoktur. Özellikle rekabetin yoğun olduğu kelime ya da sitelerde, gerçekten birinci sayfaya çıkarabilecek potansiyele sahip olsa da, hiçbir seo uzmanı yüksek rekabetteki kelime ya da kelimeler için, birinci sayfa garantisi vermez.


- Üst düzey bir seo çalışması yaptırmak istiyorsanız, bunun maliyeti de hatırı sayılır derecede olacaktır. Bu yüzden güvenebileceğiniz, güvenli olduğuna inandığınız kişisel ya da kurumsal seo uzmanlarıyla, yasal onaylı anlaşmalar yapmak haliyle de yüz yüze görüşmekte kesinlikle yarar vardır.


- Seo işi ile ilgilenen Kişi ya da kurumların, yukarıdaki kriterlerin tamamına uymaları ya da çoğunluğa uymamaları demek, onların işinin uzmanı olup olmadığını kesinlikle belgelemez. Bu yüzden tüm kriterleri değerlendirip, seo uzmanları ile iletişimde olduğunuz andaki sezgilerinizlede birleştirerek karar verebilirsiniz. Tüm bunlar sadece yardımcı ipuçlarıdır.