Türkiye'de artan nüfusla birlikte eğitim öğretim faaliyetleri de aynı orada hız kazanmıştır . Artık ülkemizde neredeyse her şehirde bir üniversite bulunmaktadır . İnsan hayatı artık stres dolu bir hal almıştır . Geçlerimiz bir sınavdan çıkıp diğer bir sınava girmektedir ve adeta yarış atı modunda yetiştirilmektedirler .
Bu kadar fazla sınavın olması , haliyle sınav ve başvuru süreci , tercih süreci gibi konuların takibini de güçlendirmiştir . Eskiden ösym evlere posta yoluyla tercih kılavuzları gönderirdi öğrenciler bu tercih kılavuzları ile tercihlerini yapıp tekrar ösym merkezlerine geri postalarlardı . Artık gelişen teknoloji ile tüm bu işlemler zahmetsiz bir şekilde ösym sitesinden yapılabilmekte . Aynı zaman eğitim ve öğretim haberleri haber siteleri tarafından anında okurlara ulaştırılmaktadır . Tüm sınavların bilgileri , ücretleri , sınav tarihleri , kontenjan bilgiler gibi önemli konu başlıkları eğitim haberlerine yer veren siteler tarafından yayınlanmaktadır .
Tüm bu gelişmelerde bireylerin sınavları takip etmesini ve sınavlar hakkında daha geniş bilgilere sahip olmasını sağlamaktadır . Ülkemizde eğitim ve öğretim haberleri üzerine kurulmuş olan , sadece sınav ve eğitim ile ilgili haberler yayınlayan haber siteleri de mevcuttur . Sadece eğitim ile ilgili değil , kişilerin meslek gruplarına göre de haber sitelerinde kategorilendirme çalışması yapılmaktadır . Böylelikle okurların aradıkları bilgilere daha hızlı bir şekilde ulaşması hedeflenmektedir.
Aynı zamanda farklı konu başlıkları ve kategorilerle haber ağları zenginleştirilmekte ve okurlara farklı fırsat ve imkanlar sunulmaktadır . Habere ulaşmanın artık çok kolay bir hal aldığı günlerde , yeni haber siteleri de açılmaya devam ediyor ve gelişen teknoloji ile birlikte de yeni haber siteleri internet ortamında yerlerini almaya devam edecektir .