Christy Brown kimdir? Sol Ayağım özeti, Christy Brown. Sol Ayağım Film, Sol ayağım yazarı, Sol ayağım kısa özeti, Jim Sheridan, Felçli oğlunun sol ayağını kullanabildiğini farkeden anne, bu özelliğinin gelişmesine büyük destek olur. Christy Brown'un Sol Ayağıyla kalem tutmasını, yazı yazmasını, resim yapması doktorları felç konusunda o yıllara kadar otorite sayılan bilim çevrelerini şaşkına çevirmiştir. Anne sevgisinin gücü Christy Brown'un konuşmaya başlamasıyla yazarın hayatı değişmeye başlar.


Sol Ayağım; Bir ailenin hayata direnişi


Christy Brown kimdir? Sol Ayağım özeti, Christy Brown. Sol Ayağım Film, Sol ayağım yazarı, Sol ayağım kısa özeti, Jim Sheridan


Sol Ayağım, Umutla hayata bağlanan bir aile, anne baba ve tam 23 çocuktan 13 tanesi sağ kalmayı başarmış. Bir duvarcı ustası baba ile çocuklarına kendini adamış annenin beyin felçli çocukları için verdiği destansı mücadaleyi anlatır Sol Ayağım. Roman otobiyografi tadında aslında yazarı Christy Brown'un kendi hayatının içinden doğmuştur.


Hayatta kalma, mücadele azmi, güçlü aile duyguları ve engelli bir adamın İrlanda'dan tüm dünyaya haykıran bir yaşama sevinci çığlığı da diyebiliriz.

Sol Ayağım 1954 yılında İrlanda, ardından İngiltere ve daha sonra tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Sol Ayağım (My Left Foot) 1989 yılında sinemaya da uyarlandı. Jim Sheridan'ın yönetmenliğini yaptığı filmde başlıca rolleri Daniel Day-Lewis, Fiona Shaw, Brenda Fricker, Kirsten Sheridan, Cyril Cusack gibi isimler paylaştı. İrlandalı yönetmen Jim Sheridan'ı Babam İçin filminden hatarlıyanlar, Sol Ayağım'ın kadrosuna dahil edilen usta oyuncalar ortaya uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir eser çıkarmayı başardı. Kitabın aslına, ruhuna uyan senaryo ise yönetmen Jim Sheridan ile Shane Connaughton'un kaleminden çıktı.


İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmeyi başaran Christy Brown'un çarpıcı hikayesi doğumdan sonra uzun süre felçli yaşayan yazarın zihinsel engelli olduğunu düşünen doktorları hayrete düşüren gelişimi Anne Brown'u umutlandırmıştır.


Her ne kadar hem kitap hem de film, Christy Brown'un mücadelesi üzerine odaklansa da asıl gizli kahraman Anne Brown'un ta kendisidir. Felçli oğlunun sol ayağını kullanabildiğini farkeden anne, bu özelliğinin gelişmesine büyük destek olur. Christy Brown'un Sol Ayağıyla kalem tutmasını, yazı yazmasını, resim yapması doktorları felç konusunda o yıllara kadar otorite sayılan bilim çevrelerini şaşkına çevirmiştir. Anne sevgisinin gücü Christy Brown'un konuşmaya başlamasıyla yazarın hayatı değişmeye başlar.


Tüm tedavi yöntemleri değiştirilen Christy Brown için yoğun bir fizik tedavi süreci başlatılır. Dublin'den Londra varoşlarına uzanan yolculuğun ardından Christy Brown'un sol ayağıla kaleme aldığı roman ve hikayeler hem ülkesi İrlanda'da hem de İngiltere'de geniş yankı uyandırmayı başardı.


The poems of Christy Brown, My Left Foot, Down All the Days, The Story Chirsty Brown Wild Grow ti Lillies yazarın kaleminden çıkan diğer eserler olarak biliniyor.


NEDEN SOL AYAĞIM YAZILDI


Christy Brown, otobiyografi niteliği taşıyan Sol Ayağım, Henry adını verdiği oyuncak otomobilin kırılmasıyla ortaya çıkan bir azmin zaferi gibi görünüyor. En sevdiği oyuncağı kardeşleriyle oynarken kırılan Christy bu duruma oldukça fazla üzülür içine kapanır.


Bu süreçte sol ayağını resim yapmada deneyen Christy kendi yeteneğine keşfeder. Sürekli odasına kapanarak içindeki yaşama sevincini uyandırmayı başaran Christy, kendisini ziyarete gelen doktor Collis'in odasındaki tabloları görmesiyle hayatının akışı değişir. İyileşme ihtimalini farkeden doktor, dış dünyayla bütün bağlarını koparan Christy ve annesi için yeni bir umut ışığının varlığını gösterir. Çetrefilli bir süreçtir. Çünkü doktoru iyileşmesini genç adamın sol ayağını hiç bir zaman kullanmaması koşuluna bağlar. Bu dönüm noktası çok geçmeden Londra'da Christy'nin hayatının akışını değiştirecek yeni bir düzenin kurulması anlamına gelir. Christy ve annesi Londra‘ya taşınır. Anne Brown Londra'da Christy‘e için kocasının yardımıyla bir küçük ev yapar. Christy bir gün dayanamaz ve sol ayağıyla kitap yazmaya karar verir. Bu kitabı sol ayağını hiç bir zaman kullanmaması gerektiğini söyleyen Doktor Collis bir konserde okur ve çok beğenilir. Christy ilkdefa kendisiyle bu kadar gurur duyar.


Sol Ayağım Kitabını

Kitaptr.com üzerinden veya Evren Mah.Turgut Reis Sk. Emiroğlu Apartmanı Zemin Kat.No:29

Tel: 0212 444 05 90 numaralı telefondan isteyebilirsiniz.