Stumbleupon, tüm internet sitelerini kapsayan, dünyadaki diğer insanların beğenisiyle sizi internetteki güzel sitelere ulaştıran bir internet sitesidir.
Stumbleupon ile girilecek sitelere ulaşabilmek için yapmanız gereken şey stumbleupon.com‘a üye olmak ve üye olduktan sonra Firefox araç çubuğunu yüklemekten ibaret. Firefox araç çubuğunu yüklemeyebilirsiniz fakat yüklemeyerek bu sitenin eğlencesinin çoğunu kaçırabilirsiniz. Peki ne işe yarar bu araç çubuğu?
. “Stumbleupon” kelimesi “rastgele bulmak”, “tesadüfen bulmak” anlamlarına geliyor. Bu da sitenin işlevini tam olarak açıklıyor.
tumbleUpon, sosyal medya platformları içerisinde imleme (bookmarking) kategorisinde yer alır.
Ayrıca ilgi alanlarınıza ve beğenilerinize göre özelliştirilmiş, web site keşif platformu olarak da tanımlanabilir.
Pinterest‘e olan benzerliği ile bilinen StumbleUpon’da beğendiğiniz web sitelerini kendi ilgi alanlarınıza göre pinleyebilirsiniz.


Stumble butonu ile yeni web sayfaları keşfedebilirsiniz, Like ettiğiniz web sayfaları çoğaldıkça beğenilerinize göre daha doğru sonuçlar almaya başlarsınız. Dislike butonu ile beğenmediğiniz sayfalarını bir daha görmezsiniz.


Bu platformun en güzel özelliklerinden birisi sayfaların yanında aynı zamanda fotoğraf ve video ekleyebiliyor olmanız. Youtube, Vimeo gibi sitelerde bulunan videolarınızın linklerini eklediğinizde hatırı sayılır bir görüntülenme sayısına ulaşabilirsiniz.