Merhaba arkadaşlar;


Flash programının en önemli noktası yani tabiri caizse kalbi Timeline panelidir. Bu panel sayesinde kullanıcılar istedikleri işlemleri yapabileceklerdir


Flash'ı tamamen örgütleyen, filminizle ilgili her türlü uygulamayı yaptığınız alandır burası. Projelerinizi inşa edeceğiniz, onlara dinamiklik katmak için action'lar ekleyebilteceğiniz karelerden oluşur. Animasyonlarınızı, web sitelerinizi, interaktif çalışmalarınızı oluştururken Timeline panelini geniş ölçüde kullanacaksınız. Bu nedenle bu panelin özelliklerini iyi bir şekilde öğrenmek gerekir.


Flash içindeki panelleri olduğu gibi Timeline panelini de bağımsız olarak taşıyıp başka panellerle birarada kullanabiliyorsunuz. Gerektiğinde kapatıp açarak yer tasarrufu sağlamanız da mümkün. Özellikle çok karmaşık bir sahnede çalışırken, yahut action yazarken yer ihtiyacı olduğunda Timeline panelini kapatabiliyorsunuz.


Timeline panelinde yer alan layer'lar Photoshop, Fireworks gibi ürünleri kullananlar için yabancı olmayacaktır. Frame mantığı ise Premiere, After Effects gibi film düzenleme programları ile benzerlik gösterir. Frame'ler kronolojik bir sıra halinde düzenlenmiştir. Sahneye koyduğunuz bir nesne, Timeline'da hangi karede iseniz o karede görünecektir.
Yani 2. kareye yerleştirdiğiniz bir resim, 1. karede görünmeyecektir.