Lütfen ne yaptığınızdan tam olarak eminseniz bu anlatımı uygulayın. Örneğin bu işlemler sorun oluşturduğunda eski Nvidia paketlerini kurmayı ve uçbirimden işlem yaparak değişiklik yapılan dosyayı eski haline getirmeyi biliyor olmanız şiddetle tavsiye olunur.

İlk adım olarak Nvidia'nın sitesinden kartımıza ait olan sürücüleri indirip ev (yani Başlangıç) dizinine koyuyoruz. Örneğin şu sürücü olsun:
NVIDIA-Linux-x86_64-195.36.24-pkg2.run
İlgili modülleri kara listeye alıyoruz.
scription">Kod:

gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf
Açılan dosyanın sonuna şu satırları ekleyerek kaydediyoruz:

blacklist vga16fb
blacklist nouveau
blacklist rivafb
blacklist nvidiafb
blacklist rivatv
Ardından initramfs yapılandırmasını yürütüyoruz:

description">Kod:
sudo update-initramfs -u
Sonra sistemi yeniden başlatarak aşağıdaki anlatımı takip ediyoruz.

Sistemden, kurulu olan nvidia paketlerini kaldırıyoruz:

Kod:
sudo apt-get --purge remove nvidia-*
Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve sistem Nvidia modüllerini yükleyemediğini söyleyip hata verdiğinde uçbirime düşme işlemini yapıyoruz. Ancak eğer hata verip uçbirime düşmek yerine masaüstünüz düşük çözünürlükte de olsa açılırsa şunu uyguluyoruz:

Ctrl+Alt+F1 ile uçbirime düşün, kullanıcınızla giriş yapın.

Kod:
sudo service lightdm stop
ile X'i sonlandırın.

Not: 11.10 öncesi yukarıdaki komut için şunu kullanın:

Kod:
sudo killall gdm-binary
Ardından kuruluma geçiyoruz:

Kod:
sudo sh NVIDIA*
Ardından giriş yöneticisini başlatıyoruz:

Kod:
sudo service lightdm start
Not: 11.10 öncesi yukarıdaki komut için şunu kullanın:

Kod:
sudo service gdm start
Belgenin aslı: [all variants] [HOWTO] Install NVIDIA drivers manually on Lynx

Not: Bu kurulumdan sonra her şey yolunda gittiyse lütfen Ubuntu'nun size kısıtlı sürücüler yoluyla teklif ettiği kurulumu yapmayın, sürücü etkinleştirmeyin. Zira Nvidia sürücülerini elle kurduğumuzdan dolayı, o önerileri görmezden geleceğiz.

Not: Anlatımdaki sistemi yeniden başlatıp uçbirime düşme adımını GDM'yi sonlandırarak vermek istesem bile modüllerin kaldırılmadan bunun kuruluma nasıl etki edeceğini bilemediğimden dolayı değişikliğe gitmedim. Modüllerin elle kaldırılması da denenebilirdi ancak birbirine bağlı olan modüller nedeniyle sorun yaşanabileceğini düşündüm. Bizzat deneme fırsatım da olmadığı için belgenin aslında sadık kaldım.

Sorun yaşanması durumunda

Eğer sürücü kurulumu sonrası bir şekilde sıkıntı yaşanır masaüstüne kadar gelemezseniz veya sistem giriş ekranına dahi gelemezse şunları uygulayabilirsiniz.

1. ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düşebiliyorsanız normal kullanıcınızla giriş yapar aşağıdaki komutu yürütebilirsiniz:

Kod:
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf
2. Eğer yukarıdaki gibi uçbirime düşemiyorsanız, Grub2 üzerinden kurtarma kipi ile sistemi açıp ardından şu komutları uygulayabilirsiniz:

Kod:
mount -o rw,remount /
rm -f /etc/X11/xorg.conf

Kaynak: Ynt: [Nasıl]Nvidia sürücülerinin elle kurulumu