Selam arkadaşlar ben eski bir Linux kullanıcısıyım, bilgisayarım asus k55vd-sx599h model win8 ön yüklü satın alınmış bir notebook. Anlatacağım işlemleri hem ubuntu hem Linux mint kurulum cd'lerinde tek tek denedim. İlk olarak şu işlemi yapmıştım https://bit.ly/1CBHjGf.Artık ne yapacağımı şaşırdım önce boot bölümü ayırdım olmatı boot'suz sadece swap, kök dizini ve home dizini yaptım yine olmadı.Hatta ubuntu wikisine baktım ubuntu kurulumunda elle yapılandırmada(başka bir şey) kısmına tıkladığınızda EFİ partition'ı kur denildi olmadı olmadı. Sonuç şu UEFI mode ile olsun Legacy mode olsun ubuntu ya da mint farketmez kendi ön yükleyicilerinde ya win 8 göstermiyor ya d Windows boot loader görünüyor tıklıyorum sanki boot ekranı baştan başlarmış gibi bilgisayar yeniden başlatıyor win8 açılıyor. nerde hata yaptım bilemiyorum. Kestirme yol ise esc'ye basıp ya Windows boot loader'a tıklayıp Windows'u açmak ya da ubuntu boot loader'a tıklayıp artık ubuntu ya da kurduğum mint ise mint'i açmak o da çok konforlu bir yöntem değil.EASY BCD'de önerecek olanlar olabilir lakin onunda pek faydası yok. Terminalden komut satırına girdiğimde efi kurulum yapılmıştır diyo tıkandım kaldım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yardımlarınızı bekler en kısa zamanda sorunu çözmemiz dileğiyle. Şimdiden teşekkürler.

Bazı komut çıktılarıysa şöyle;

asus@asus-K55VD:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for asus:

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 121601 cylinders, toplam 1953525168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x56249f80

Aygıt Açılış Başlangıç Bitiş BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1 1 1953525167 976762583+ ee GPT
Partition 1 does not start on physical sector boundary.

bu komuttan bu çıktı.

asus@asus-K55VD:~$ [ -d /sys/firmware/efi ] && echo "EFI boot on HDD" || echo "Legacy boot on HDD"
EFI boot on HDD

bir diğer çıktı

Hocam ben dual boot için önerilen ayarlar postebin çıktısına baktım https://paste.ubuntu.com/8311110/ Orada özetle şöyle diyor..

Kod:

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.
1 disks with OS, 1 OS : 1 Linux, 0 MacOS, 0 Windows, 0 unknown type OS.

Windows not detected by os-prober on sda4.

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util sfdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.
Wrong GRUB version detected.

Wrong GRUB version detected. Lütfen bu mesaju [email protected] adresine rapor edin

Reinstall the GRUB of sda8 into the MBR of sda
Installing for x86_64-efi platform.
Installation finished. No error reported.
grub-install /dev/sda: exit code of grub-install /dev/sda:0

update-grub -y
Unrecognized option `-y'
Usage: grub-mkconfig [OPTION]
Generate a grub config file

-o, --output=FILE output generated config to FILE [default=stdout]
-h, --help print this message and exit
-v, --version print the version information and exit

Report bugs to .

update-grub
Generating grub configuration file ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-3.13.0-35-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-3.13.0-35-generic
Found linux image: /boot/vmlinuz-3.13.0-32-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-3.13.0-32-generic
Found Windows Boot Manager on /dev/sda1@/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
Adding boot menu entry for EFI firmware configuration
Unhide GRUB boot menu in sda8/boot/grub/grub.cfg

Onarım sırasında hata oluştu.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

[Şu anda kullanımda olan işletim sistemi - Ubuntu 14.04.1 LTS] in önyükleme dosyaları disk başlangıcından uzak. BIOS'unuz onları tespit edemeyebilir. /boot bölümünü oluşturduktan sonra yeniden deneyiniz. (EXT4, >200MB, disk başlangıcı). Bu, gParted gibi araçlarla yapılabilir. Daha sonra bu bölümü [Önyükleme Onarımı] aracının [Ayrık /boot bölümü:] seçeneği ile seçin. (https://help.ubuntu.com/community/BootPartition)

/boot partition'u ext4 şeklinde biçimlendirip kurun diyor yaptım benzer hatalar sda8'de kur mbr olarak diyor disk gpt diye uyarıyor. Anlamadım gitti. SecureBoot hızlı başlatı kapattımda anlamadım gitti kaçıncı disk biçimlendirip kurmam pes ettiriyor. Grup update diyorum bakalım nolcak.

Gparted ekran çıktım

Bazı boot repair gelişmiş seçenekler ekranı paylaşımlarım.

Durumu daha net nasıl izah edebilirim bilemiyorum.

Önerilen ayarlar yapsam
Seçeneklerde;
Ubuntu
Ubuntu Recovery Mode
Windows Boot Loader gibi birşey çıkıyor.

Ubuntulardan birisini seçsem direkt ubuntu açılıyor. Windows Boot Loader yapsam bilgisayar reset atıp önce bir ASUS yazısı veriyor sonra windows açılıyor. Bilgisayar açılışta ESC ye tıklasam Ubuntu boot loader ve Windows Boot Loader yazısı çıkıyor. Ubuntu'yu seçsem Ubuntu, win loader'ı seçsem windows çıkıyor. Sorun nerde anlamış değilim üstelik postebin çıktısı /boot partition oluştur ext4 formatında demesine rağmen bu hataları alıyorum.

Kaynak: win8 ön yüklü bilgisayar win8/ubuntu dual boot açmıyor