Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesini Nasıl Alabilirsiniz?


Merhaba arkadaşlar

Sizlere kısa bir şekilde website ve forum sahiplerinin faaliyet belgesi nasıl alabileceğini anlatmak istiyorum.
Çoğunlukla hosting firmaları başvuruyu yapıyorlar ama website sahibi olan herkes alabilir. Faaliyet belgesi TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI tarafından siteleri inceleme amaçlı kayda sunulmuş bir projedir. Yani siz başvuru yaparsınız, TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI sizi ve sitelerinizi inceler kayıt altına alır.


Bazı hosting firmaları faaliyet belgesi için başvuru yapıyor ve kurumsal görünmek istiyorlar. Aslında iş o şekilde değil yani “ben başvuru yapayım da devlet kurumuyla aramda sorun olmasın” gibisinden bir düşünceye kapılıyorlar. Yine internette satış yapabilmek için vergi programına dahil olmanız gerekiyor. Birazdan ona da değineceğim.


Faaliyet belgesini nasıl alırım?


Üst kısmı okuduysanız faaliyet belgesine almaya karar verdiniz demektir. İlk önce buraya tıklayıp üye olalım. Firma adı isteyebilir isteyen boş bırakabilir. Daha sonra mail adresinize onay kodu gelecektir. Hesabımızı onayladıktan sonra geriye üç işlem kalıyor.


İstenilen evraklar aşağıdaki gibidir:


Başvuru sürecinin işleyebilmesi için istenen belgelerin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İncek mah. Boztepe sok. NO:125 06836 GÖLBAŞI ANKARA adresine gönderilmesi gerekmektedir. İstenen Belgeler:


A- Gerçek Kişiler İçin:


A-1) : Başvuru sahibinin ıslak imzalı Başvuru Formu çıktısı.


A-2) : Başvuru Dilekçesi çıktısının ıslak imzalı hali.


A-3) : Başvuru sahibinin Nüfus Cüzdan fotokopisi.


B- Tüzel Kişiler İçin:


B-1) : Islak imzalı Başvuru Formu çıktısı.


B-2) : Başvuru Dilekçesi çıktısının ıslak imzalı hali.


B-3) : Anonim ve Limited Şirketler için Ticaret Siciline tescil edildiğini belirten son altı ay içinde alınmış Ticaret Sicil Kaydı aslı veya noter tasdikli sureti.


B-4) : Anonim ve Limited Şirketler için şirketin imza sirküleri aslı veya noter tasdikli sureti.


Bu işlemleri de hallettikten sonra TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'nın vereceği karara göre bekliyorsunuz.