Açık Dizin Projesi dünyanın en saygın web dizinlerinden birisidir. Google vb. arama motorları tarafından kaynak kabul edilen önemli bir dizindir. Dmoz’un başarısının kaynağındaki dizindeki sitelerin, interneti tanıyan editörler tarafından oldukça sıkı bir şekilde incelenerek listeye eklenmesi yatıyor.


Dmoz’un bu hali çoğu insanın da iştahını kabartıyor. Birçok kişi Dmoz’da editör Olmak için başvurular yapıyor. Fakat birçok başvuru da kurallara uygun olmadığı için reddediliyor. Bu yazıda gözlemlerimden kaynaklanan bir kaç ipucunu paylaşmak istiyorum. Editör başvurusu yapmak isteyenler veya editörlük başvurusu reddedilenler için faydalı olabilir. İpuçlarından önce burayı okursanız iyi bir başlangıç olabilir.


-Dmoz’a site önermek ile Dmoz’da editör olmak farklı şeylerdir. Eğer amacınız sitenizin Dmoz’da listelenmesi ise editör olmanıza gerek yoktur.


-Dmoz bir iş yeridir. Yerine göre katı olabilen kuralları vardır.


-Amacınız bir şekilde Dmoz editörlüğünü ticari, kişisel menfaatler için kullanmaksa kesinlikle başvuru yapmayın. Çünkü bu açıkça yasaklanmıştır.


-Dmoz gönüllülük esasına dayanan bir sistemdir. Dolayısıyla yaptıklarınızdan manevi zevkten başka bir şey beklemeyin.


-İlgi alanlarınız dâhilinde bir kategoriye başvurun. İçeriği hakkında bir fikir sahibi olmadığınız bir kategoriye başvurmak size pek bir şey kazandırmaz.


-Başvuru formunu çok dikkatli doldurun. Bir iş başvurusu yaparken formu çok dikkatli doldururuz. Dmoz başvuru formunu da bu şekilde doldurursanız başarı şansınız yükselir.