Merhaba arkadaşlar,

Wordpress blogunuzu veyahut sitenizi kurdunuz. Peki ya sonra yapmanız gerekenler. İşte sonra yapılacaklarla ilgili kısaca bilgi verelim. Blogunuza yada sitenize hemen yazmaya başlayabilirsiniz fakat daha iyi bir blog için bazı püf noktaları var onlara da değinelim. Güvenli, düzenli ve göze hitap eden bir blog için bu maddelere dikkat etseniz iyi olur kardeşlerim:


1. Wordpress kurulumundan sonra ilk yönetici ve ilk kullanıcı admin olarak kaydedilir. Bunu değiştirmek için yeni bir kullanıcı oluşturun, yönetici yetkisi verin ve ardından admin kullanıcısını silin. Güvenli bir şifre oluşturmayı da unutmayın.


2.Ayarlar >>> Kalıcı Bağlantılar‘a girin ve Özel Yapı bölümüne şunu yazın: /%postname%.html Böylece site.com/yazi-ismi bağlantılarıyla yazılarınıza ulaşabileceksiniz. Dilerseniz diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz. Kategoriyi de göstermek istiyorsanız: %category%/%postname%.html //Peki neden sonuna html koyuyoruz Bunu En iyi SEO ustaları anlar. Ama ben kısaca bahsedeyim google gibi arama motorlarının göz bebeği diyelim .html uzantılar


3.Bir tema indirin veya kendi temanızı tasarlayın. Tema klasörünüzü wp-content/themes‘in içine gönderdikten sonra Tasarım bölümünden aktif edin ve yeni görünümüze kavuşun. İndirdiğiniz Tema Düzenlenmesi gerekiyorsa bu konuda düzenleme hkda bilgiler veriyorum.


4.Kurulumdan sonra varsayılan kategori “Genel” olur ve yazdığınız yazıları mecburen bu kategori altında yayınlarsınız. Fakat yazınızı farklı bir kategori altında yayımlamak istiyorsanız, yeni kategoriler eklemelisiniz. Yönet >>> Kategoriler‘e girerek kategorilerinizi yönetebilirsiniz.


5.Akismet eklentisi ile spam olarak adlandırılan gereksiz yorumlar otomatik olarak tespit edilir ve istenmeyen yorumlar olarak arşivlenir. Bunları dilerseniz silebilirsiniz.Akismet, Wordpress ile kurulu olarak gelir. Aktif etmek için Eklentiler‘e girin ve Akismet’i aktif edin.


6.Ayarlar bölümündeki her türlü qırık dökük herşeye göz atın ve gerekli düzenlemeleri yapın . Genel sekmesinden başlayabilirsiniz.


7. Google XML Sitemaps eklentisini kurun ve sitemap dosyanızı oluşturun. Böylece arama motorları sitenizi daha kolay indexleyecektir. Herhangi bir yazı yazdığınızda/düzenlediğinizde, sitemap kendisini güncelleyecektir.Eklentiyi kurduktan sonra Google Webmaster‘a girin ve sitenizi onaylamanızı sağlayacak maddeleri takip edin. Daha sonra “Sitemap Ekle” ile sitemap oluşturabilirsiniz.


8.Temanızın header.php dosyasını açın ve bu kodu bulun:
<meta name=”generator” content=”WordPress <?php bloginfo(’version’); ?>” />


Şununla değiştirin:


<meta name=”generator” content=”WordPress” />


Böylece kaynak dosyasına bakılarak Wordpress sürümünüzü öğrenemeyecekler, böylesi daha güvenli olacaktır.


9.Hakkım(ız)da ve İletişim sayfalarını oluşturun. İnsanlar kim olduğunuzu bilmek veya sizinle iletişime geçmek isteyecektir.


10.robot.txt dosyanızı oluşturun ve düzenleyin. Örnek Bir robot.txt (önerim)
User-agent: *
Disallow: /*ref= *


Sitemap: https://www.siteadı.com/sitemap.xml


User-agent: *
Disallow: /wp-admin
Disallow: /wp-includes
Disallow: /wp-content/plugins
Disallow: /wp-content/cache
Disallow: /wp-content/themes
Disallow: /trackback
Disallow: /feed
Disallow: */trackback
Disallow: */feed
Disallow: /*?*
Disallow: /*?
Allow: /wp-content/uploads