Merhaba Arkadaşlar;

Websitenizde yada bloglarınızda yer alan bir Flash'a tıklandığında pop-up bir pencere açılmasını istiyorsunuz. Pop-up pencereler her ne kadar bir çok tarayıcı tarafından istenmeyen adam olarak ilan edilmiş olsalar da, yine de işe yarıyorlar.


1. Yeni bir Flash belgesi (File > New) açın.

2. Tıklayınca pop-up pencerenin açılacaği bir buton yapın. (Nasıl yapıldığı ile ilgili Sanalkurs yazarlarından Kerim Sarıgül'ün hazırladığı dersi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Eğer buton yapmak yerine hazır butonlar kullanmak istiyorsanız, Windows > Common Libraries > Buttons yolunu izleyerek açılan pencereden hoşunuza giden bir buton seçebilirsiniz.) Butonun üzerine "yeni pencerede aç" gibi bir yazı yazabilirsiniz.


3. Butonu seçerek ve Actions paneline (Kısayolu: F9) gelin ve aşağıdaki kodu yazalım:


on (release) {
toolbar=No,lokasyon=No, scrollbars=yes, status=No, resizable=yes, fullscreen=No\');void(0);");
getURL("javascript:NewWindow=window.open(\'denemed ir.html\', \'newWin\', \'width=200, height=200, left=0, top=0, }4. Bu uygulamada dikkat etmeniz gereken nokta, swf belgesiyle popup pencere sayfasının aynı klasörde olmasıdır. İşte örnek:


Eğer kaydırma çubukları istemiyorsanız, scrollbars=yes kısmını no yapmanız yeterlidir. Ancak bu durumda sayfanın boyutunu iyi ayarlamalısınız, yoksa taşan kısımlar görünmeyecektir. Pencerenizin adını denemedir.html kısmını, boyutunu ise width=200,height=200 kısmını değiştirerek ayarlayabilirsiniz. Kolay gelsin.