Semantik Seo

Klasik seo mantığına göre, eskiden yapılan ne kadar çok link, ne kadar çok yeni index kazanılırsa, sitelerin arama motorlarında öne çıkılacağı düşüncesine göre seo çalışmaları yapılıyordu ve 3 - 4 yıl öncesine kadar işe yarıyordu.

Ancak, günümüzde arama motorlarının (özellikle Google) botlarının proğramlanmış yapay zeka ile donatılması ile sitelerdeki indexlemenin ve alınan backlinklerin kalitesi aranır oldu.

Google özellikle kendi servislerini kullananlara önemli bir avantaj sağlıyor. Site içi seo çalışmaları iyi yapılmış olan siteniz için Google rehber kaydı ile sitenizin bulunduğu konumu kaydettirirseniz, arama sonuçlarında sitenize ait rehber kaydı ilk sıralarda çıkacaktır.

Yine Google servislerinden olan Youtube ile yüklediğiniz videolar sitenizin içeriği ile alakalı ise ve video bilgilerinde sitenizin linkini eklediyseniz, hem iyi bir backlink etkisi, hem de hedef kitlenize erişim ve video linkinizden sitenize ziyaretçi sağlamış olursunuz.

Aynı durumu yine Bing ve Yandex servislerini de kullanarak yapmalısınız. Yandex üzerinde de özellikle haritalar uygulamasındaki sitelerin önlerde çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Arama motorlarının, arama yapan kişinin konumuna göre sonuçlar çıkardığı bir dönemdeyiz. Bu yüzden bahsettiğimiz bu servisleri mutlaka kullanıp, sitenizi sadece kendi linki ile değil, servislere ait linkleriniz ile de avantajlı duruma getirebilirsiniz.

Sitenizin başlık, tanım ve anahtar kelimeleri arasında mutlaka, bulunduğunuz lokasyon bilgileri, olmalı. Bunu Geotaglarla desteklemek lazım. Siteniz için coğrafi konumunu bildiren koordinatlarla Geotag oluşturup, metataglarınızın içine eklemenizde büyük fayda vardır.

Başlık, açıklama ve anahtar kelimeler demişken burada dikkat edilecek hususlara da değinelim: Bu alanlarda asla kelime tekrarı yapmayın. Çünkü bırakın kelime tekrarını, artık aynı anlama gelen kelimeleri bile arama motorları bir sayıyor ve o kelimeler için ayrı bir değerlendirme yapmıyor.

Yani herşeyden önce siteiçi seo önemli dostlar. Bu anlamda kalite yakalanmadan alınacak backlinklerin de bir ekisi olmuyor pek. Özgün yazılar, düzgün başlıklar, doğru ve işe yarar açıklamalar, içerikle alakalı doğru hedeflerle oluşturulmuş anahtar kelimeler, etiketler önemlidir.

Bu unsurlardaki kriterleri layıkı ile yerine getirdiğinizde Google botları sitenizi çok sevecek ve sitenizden bir an olsun ayrılmayacak. Bir kaç gündür özellikle forumumuzda deneyimlediğim duruma göre de anında notunu (içeriklere anında PR değeri vermeye başladı) verecektir.

Alıntı: https://webmasterlord.net/ezbere-deg...-seo-t543.html