Bu sistem internet bağlantısı olan her hangi bir yerden uzaktaki 2 cihazı kumanda etmek üzere tasarlanmıştır. Uzaktaki cihazlar şu konumları alabilir. Aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde devrede bulunan 2 adet röle ile cihazlar kontrol edilmektedir.Demo için tıklayınız.

Sistemin Blok Diyagramı ve Çalışması:


Operatör internet bağlantısı olan bir iletişim aracı ile php ile yazılmış olan web sayfasına kullanıcı adı ve şifresi ile girip sistemin yönetim paneline ulaşır. Yönetim panelinden hangi cihazların çalıştırılması isteniyorsa onlara tık koyup kaydeder. Yapılan bu işlem mysql veritabanına otomatik olarak kaydedilir.Kaydedilen bu bilgi php ile yazılmış bir web sayfası üzerinden görüntülenir ve bu web sayfası üzerinden yayınlanır. Web sayfası her iki cihaz için kulağımızın duyamayacağı frekansta (birisi 15kHz, diğeri 20 KHz frekansında) mp3 ve ogg formatlarında ses sinyali yayınlar. Uzaktaki bilgisayarın internet tarayıcısı bu sayfayı görüntülerken bu sesleri algılar ve ses çıkışına aktarır. Ses çıkışına bağlanan bir elektronik devre bu ses sinyalini algılar ve çalışması gereken cihazları çalıştırır, kapanması gereken cihazları kapatır.Devre Şeması ve Devrenin Çalışma Prensibi:Devre bir besleme kaynağı, bir ses frekans yükselteci ve 2 band geçiren filtreden oluşmak üzere 3 bölümden oluşur. Besleme kaynağı band geçiren filtrelerin simetrik beslemesini ve ses frekans amplifikatörünün ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Bilgisayarın ses çıkışındaki tüm ses frekans sinyallerinin genlikleri TDA2002’li ses frekans amplifikatörü tarafından yükseltilir. Opamplar kullanılarak tasarlanmış band geçiren filtrelerden biri 15 kHZ diğeri ise 20 kHz frekanslarındaki sinyalleri geçirir ve doğrultulan bu sinyaller birer transistör üzerinden birinci ve ikinci cihazı çalıştırmak üzere birer röleyi kontrol eder.

Elektronik Devrenin Baskı Devresi (Ütülenecek)Devrenin tahmini maliyeti 30 TL dir.

PHP Sayfaların Hazırlanması:
Sistem SMF forum yazılımı editlenerek hazırlanmıştır. Sistemin kurulması için aşağıdaki işlem basamaklarını sırayla gerçekleştiriniz.
1. Bir domain ve bu domain için linux web hosting satın alınız.
2. Hostinginizin C paneline girerek mysql veri tabanı oluşturun.
3. www.smfdestek.com/bolubeyi.zip adresinden sisteme ait dosyaları indiriniz.
4. İndirdiğiniz zipli dosyanın içindeki bolubeyi isimli klasörü hostinginize atıp klasörün içindeki Settingd.php ve Settings_bak.php isimli dosyaları yazılabilir yapınız. (CHMOD=777)
5. bolubeyi isimli klasörün içindeki veritabani.sql isimli sql dosyasını phpmyadmine gidip içe aktarın.
6. İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna site_adresiniz.com/bolubeyi/veri_tabani_yedekle.php adresini yapıştırıp açılan sayfaya Veritabanı bilgilerinizi girin ve mavi linklere tıklayıp kaydedin. Bu işlemi bir kere daha tekrarlayın.
7. Sistem kurulumu tamamlanmıştır.
8. Daha fazla bilgi için smfdestek.com sitesinden destek isteyiniz.

Bu bilgilerin bulunduğu word belgesi ektedir. Baskı devre şemasını word belgesini kullanarak 1/1 ölçeğinde yazıcıdan çıktı alabilirsiniz.


Kaynak