İnsanları Blogunuzu Okumaya "Zorlayın"

Başlığa bakıp aldanmayın, aslında kullanıcıları bir şeylere zorlamaya karşıyım. Türkiye'deki ilk blog yazarı abilerimizden eskiden beri bunu gördük, böyle öğrendik. Şöyle ki bize her zaman ziyaretçiyi belirli bir eylemi yapmaya zorlamamamızı öğütlediler.

Bu konuya "ne yaparsak blogumuz daha fazla okunur", teknik ayarlamalar dışında "insanların nasıl takipçimiz olmalarını sağlarız", "içeriğimizi nasıl okunur yaparız" başlıklarını da verebilirdim sanırım.

Kısacası, ziyaretçiyi blogunuza bağımlı hale getirin.

Konuyu yurtdışında gazetecilik okuyan arkadaşların yabancı bloglarında okudum, ilgimi çekti, kendi eklemelerimle yazmaya karar verdim.

1-Blogunuza gelen insanların kendilerini belli bir sürecin içinde bulmalarını sağlayın: Ne anlama geliyor bu; Bazı ipuçları, pratik tiyolar yayınlamaya başlayın. Bunları bir sürece tabi tutun. Örneğin bugün photoshopta "kırmızı göz nasıl yok edilir" yayınladınız, "bir sonraki yazımda da sizlere Avatar efekti yapmayı anlatacağım" gibisinden ilgi çekici bir şeyler yazın. Yaratıcı olun. Diziler dönemi çocukları değilmiyiz, aynı mantık. (gerçi bu durumdan hiç hoşlanmıyorum, beni sabırsız yapıyor)

2-Sorunları çözün: SEO konusunda bir blog açtıysanız, insanlar bir süre sonra size sorularla gelecekler. Onların sorunlarını çözerseniz, size daha sık uğramaya, sizi takip etmeye başlayabilirler. Konunun uzmanı olmanız takipçi sayınızı arttıracaktır. Hangi konu olacağı sizin yetenek ve bilgi birikiminize bağlıdır.

3-Karmaşık şeyleri basitleştirin: Belli konularla ilgili internette yüzlerce yazı bulunabilir. Ama ziyaretçiler yüzlerce sayfada dolaşmak istemezler. Aradıkları tek bir şeydir. Bitkilerle ilgili bir blogunuz var. Maydanoz yetiştirmek isteyen birisi blogunuza gelmiştir, ama kafasını öyle bir karıştırmışsınız ki, nereye bakacağına şaşırmış, maydanoz ekim zamanı, maydanoz ekimi, maydanoz dikim yöntemleri vs. başlıklı bir sürü makale ile karşılaşır. Halbuki aradığı "Maydanoz Nasıl Yetiştirilir"dir. Olayı basite indirgeyip, belki de alt başlıklı güzel bir makale hazırlayabilirsiniz.

4-Masalcı olun: İnsanlar hikayeleri severler. Hikayeler onların ilgilerini çekip, blogunuza bağlayabilir. Çok sayıda yemek blogları var mesela. Bazılarının çok tutulmasının nedeni anlatımı yapan kişilerin sadece yemek tarifi yazıp resimleri ile yayınlamaları değil, bu yemeklerle ilgili anlatımlar yapmalarıdır. İsim vermek istemiyorum reklama girer diye. Salt bilgi sıkıcıdır. Bilgiyi süslemeliyiz, iştah açıcı bir şekle getirip okurlara sunmalıyız.

5-Ziyaretçileri eğlendirin: İnsanların çoğu interneti eğlenmek için kullanırlar. Bir webmaster gibi değil bir kullanıcı gibi düşünmelisiniz. Eğlendirici olmazsanız blogunuz yerine kitap okumayı tercih ederler. Elbette blogunuza gelenler bir şeyler öğrenmek isterler, ama bu bir SEO blogu olsa bile, bunu yaparken eğlenmek istediklerine hiç kuşkunuz olmasın. İnsanları eğlendirmezseniz sıkılırlar veya kızarlar. Eğer kendinizi eğlendirici bulmuyorsanız, bu konuda kendinizi eğitin.

6-Sıradışı olun: Hedef kitlenizi iyi tanıyorsanız, alışılmışın dışına çıkın, sıradan ve sıkıcı olmayın, Onları düşündürün. Onları şaşırtın. Sürprizler yapın. Bu şekilde onların ilgisini çekebilirsiniz. (Takip ettiğim yabancı blogların beni hep bu şekilde çektiklerini bunu yazarken farkettim.)

7-Onlara yeni bir şeyler sunun: İnsanlar interneti yeni bir şeyler görüp öğrenmek için de kullanıyorlar. Onlara yeni araçlar, yeni ürünler, yeni bloglar, yeni satış modelleri, yeni insanlar, yeni kaynaklar vs sunarak yeniliklere boğun. Ne kadar yenilikçi olursanız o kadar iyidir.

8-Onlarla denenmiş bir şeyler paylaşın: kendi deneyimlerinizi veya başkalarının deneyimleri. "Denenmiş" bir şeyler neden internette çok tutar? Sanırım cevabı biliyorsunuz.

Kaynak: İnsanları Blogunuzu Okumaya "Zorlayın"