Adwords Kalite Puanı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Kalite puanı aslında sizin verdiğiniz reklam ile reklamda sunulan anahtar kelimelerin ilişkilerini ölçer.Örneğin reklam metninizde ve sitenizde Gözlük üzerine çalışan bir firma iseniz anahtar kelimelerinizde Gözlük, Gözlükçü, Gözlük Üretimi, Gözlük Satışı gibi kelimelere yer verdiğinizde Kalite Puanınız yükselmeye başlar. Ama Gözlük satan bir firma iseniz ve Lens satışınız yoksa yâda site içerisinde ve Adwords paneline girdiğiniz reklamda geçmiyorsa Lens, Lens Takma, Lens Satın Al gibi anahtar kelimeler kalite puanınızı düşürür. Tabi ki bu sadece bir nokta.
Kalite puanı hesaplanırken gelen kullanıcının sadakati, geçirdiği süre, reklamın kalitesi ve yayında kaldığı süre gibi birçok alt değer hareket halindedir. Kısacası her zaman ki karışık Google algoritmaları.
Kalite Puanı hakkında daha teknik bir bilgiye https://adwords.google.com/support/aw/bin...swer=10215 sayfasından ulaşabilirsiniz. Burada çeşitli bağlantılara geçerek daha net bir bilgi alabilirsiniz.
Kalite Puanı yüksek olan bir reklam hesabında yapılan reklamlar daha az bir tık başı ücretle daha üst sırada yer alırlar. reklam sisteminden bir şekilde usulsüz kullanımda çıkarılma konusunda biraz daha katı kurallar yumuşar.
Kalite puanı yüksek siteler için Google evet verdiği hizmet ile yaptığı reklam aynı dediği için daha fazla bir değer verir ve reklam ağından gelen ziyaretler sitenin anahtar kelimelerde Arama Sonuçlarında üst sıralara çıkmasına yardımcı olur.

Kaynak: Adwords Kalite Puanı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?